Pandémia covidu priniesla neistotu aj strach. Z našich životov zmizla socializácia, práca sa presunula domov a zatvorili sa podniky či vzdelávacie zariadenia.
Náročné obdobie dvoch rokov, kde sme sa museli naučiť žiť inak, však prinieslo aj jedno pozitívum. Brzda pre ekonomiku spomalila priemysel aj dopravu a tieto sektory produkovali menej emisií.
Planéta tak dostala priestor na regeneráciu.
Problémom je aj vykurovanie domácností
Podľa Veroniky Minárikovej z odboru Monitorovania kvality ovzdušia Slovenského hydrometeorologického ústavu boli v čase najprísnejšieho lockdownu naozaj pozorované znížené koncentrácie určitých znečisťujúcich látok.
„Ide najmä o oxid dusičitý na monitorovacích staniciach, ktoré odrážajú vplyv cestnej dopravy,“ uviedla pre HN.
Na predstavu, napríklad na stanici Trnavské mýto v Bratislave poklesli v období od 13. marca do 13. apríla v roku 2020 koncentrácie oxidu dusičitého o viac než 25 percent v porovnaní s desaťročným priemerom.
„Koncentrácie PM10, častíc, ktoré môžu byť nájdené v dyme a prachu s priemerom 10 mikrometrov, poklesli následkom opatrení priemerne o osem percent. Pri niektorých staniciach prišlo v tomto období aj k zvýšeniu koncentrácií PM10,“ vysvetlila.
Aktuálna situácia týchto častíc je medzi indexom 20 a...
Zostáva vám 85% na dočítanie.