Každý druhý Slovák je nespokojný s reakciou Európskej únie na vojenský konflikt na Ukrajine. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu na vzorke 1 007 respondentov, ktorý si objednalo Zastúpenie EK v SR u agentúry Focus.
Nespokojnosť vyjadrilo 50 percent opýtaných, spokojnosť s krokmi Únie zase 45 percent obyvateľov.
Vašečka: Odráža to polarizáciu spoločnosti
Podľa sociológa Michala Vašečku je viacero interpretácií vrátane polarizácie spoločnosti. Uvedomiť si treba aj to, že medzi nespokojnými sú aj tí, ktorí očakávajú od Únie ešte tvrdšie sankcie voči Rusku.
"Výsledok ale kopíruje polarizáciu spoločnosti. Tí, ktorí sú nespokojní s reakciou, patria zväčša k opozícii a nasledujú to, čo počujú od svojich lídrov, voči ktorým majú dôveru. Platí to vo všeobecnosti aj pri koalícii," skonštatoval Vašečka.
Spoločnosť je podľa neho taká polarizovaná, že nech by sa vybrala akákoľvek civilizačno-kultúrna téma, spoločnosť by sa vždy rozdelila na dve polovice.
Poukázal tiež na to, že medzi tými, ktorí boli pri pandémii zameraní silno antivaxersky, sú takí, ktorí spochybňujú samotnú vojnu na Ukrajine. "Prepojenia a kolerácie sú veľmi silné," podotkol Vašečka.
Priznal, že po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu všetci očakávali, že sa smerom nahor pohnú preferencie koaličných strán, čo sa však nestalo.
Označuje to za prekvapujúce, zároveň to ale podľa sociológa potvrdzuje trend, keď si strany dlhodobo držia volebné preferencie bez ohľadu na kauzy či zmeny v domácej aj medzinárodnej spoločnosti a radikálne sa to začne meniť pred voľbami.
Slosiarik: Je to aj vizitka vlády
Aj podľa Martina Slosiarika z agentúry Focus sa výsledky prieskumu lámu na pohľade voličov opozície a koalície.
Nadpriemernú spokojnosť vidno podľa neho v tábore koaličných voličov a nadpriemernú nespokojnosť v tábore tých opozičných.
"Je to aj vizitka vlády, ktorá je reprezentantom postoja Slovenska voči Ukrajine a toho, ako EÚ koná," skonštatoval Slosiarik.