..., avšak počet nimi spáchaných trestných činov stúpol o deväť. Vyplýva to zo Správy o trestnej činnosti príslušníkov PZ za rok 2006, ktorú vypracoval Úrad inšpekčnej služby Prezídia PZ.
Najviac sa príslušníci Policajného zboru previnili trestným činom zneužitia právomoci verejného činiteľa. Spolu to bolo 60 ráz. Druhým najčastejším skutkom bolo výtržníctvo a trestný čin podvodu, ktorých sa policajti dopustili po 15-krát, 14 prípadov prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody zaznamenal Úrad inšpekčnej služby. Trestným činom ublíženia na zdraví podľa paragrafov 156, 157 a 158 sa policajti previnili v 19 prípadoch. Úrad zaznamenal osem trestných činov usmrtenia podľa paragrafu 149 a jeden prípad vraždy. Policajti sa podieľali aj na trestných činoch marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti (9), úverového podvodu (8), vydierania (6), nedovoleného ozbrojovania a obchodu so zbraňami (4), sprenevery (3), mučenia a iného neľudského zaobchádzania (3), ohrozenia pod vplyvom návykovej látky (2) a lúpeže (1).
Najviac policajtov, ktorí sa dopustili trestnej činnosti, je z radov poriadkovej a dopravnej polície. Najčastejšími subjektívnymi príčinami páchania trestnej činnosti boli snahy získať neoprávnený majetkový prospech a nedodržiavanie všeobecne záväzných právnych a interných predpisov rezortu vnútra. Nasledovalo nezvládnutie stresových, konfliktných a záťažových situácií a svojvoľný výklad právnych predpisov. Medzi subjektívne príčiny možno tiež zaradiť aj nezodpovednosť, ľahostajnosť, nízky profesionálny vzťah k práci.
Na páchaní trestnej činnosti sa najväčšou mierou podieľali policajti vo veku od 26 do 30 rokov.
V porovnaní s celkovým počtom 115 152 spáchaných trestných činov v roku 2006 predstavuje podiel trestných činov spáchaných príslušníkmi Policajného zboru 0,19 percenta.