Po prepuknutí pandémie COVID-19 začal štát čeliť rôznym výzvam, ktoré bolo potrebné riešiť rýchlo a zároveň efektívne tak, aby bola zachovaná ochrana života a zdravia ľudí, no zároveň zachovaný čo možno najlepší chod vecí. Obmedzenia, ktoré sa týkali núdzového stavu alebo s ním súviseli, sa zásadným spôsobom dotkli aj oblasti justície. Aby nedošlo v dôsledku prijatých protiepidemiologických opatrení k zániku alebo oslabeniu subjektívnych práv účastníkov právnych vzťahov, pristúpila Národná rada SR k prijatiu zákona č. 62/2020 Zbierky zákonov.
Dobré úmysly...
„Zákon, ktorý bol nepochybne myslený dobre a ktorého účelom bola ochrana subjektívnych práv, však nakoniec, bohužiaľ, svojou nesprávnou interpretáciou a aplikáciou minimálne zo strany niektorých súdov vyústil do možno ešte väčšieho porušenia práv, než ku ktorému by mohlo dôjsť v prípade, ak by nebol vôbec prijatý,“ hovorí JUDr. Michaela Matušíková, partnerka advokátskej kancelárie Havlát & Partners.
Prijatím zákona č. 62/2020 Zbierky zákonov vo vyhlásenom znení sa na vymedzené obdobie v roku 2020 prerušilo plynutie zákonom určených lehôt vrátane lehôt na podanie opravných prostriedkov v trestnom konaní pre obvineného a jeho obhajcu, poškodeného a zúčastnenú osobu. S účinnosťou od 19. januára 2021 bola v súvislosti s pretrvávajúcou pandémiou a opakovane sa predlžujúcim núdzovým stavom prijatá novela, kde došlo opätovne za rovnakých podmienok k prerušeniu plynutia lehôt, tento v období v zásade od 19. januára 2021 do 28. februára 2021.
Advokátka Michaela Matušíková k prijatej právnej úprave u...
Zostáva vám 85% na dočítanie.