S príchodom britskej mutácie koronavírusu a zhoršovania pandemickej situácie, sprísňujú viaceré európske krajiny opatrenia v súvislosti s ochrannými pomôckami.
V Rakúsku a ďalších krajinách už nestačia rúška a na viacerých miestach, ako napríklad obchody či MHD, sú potrebné respirátory. Práve tie majú vyšší stupeň ochrany, čo je dôležité s vysoko infekčnou mutáciou vírusu.
U nás zatiaľ povinné nie sú, no minister zdravotníctva Marek Krajčí ich najmä na týchto rizikových miestach výrazne odporúča. Hovorí pritom najmä o respirátoroch triedy FFP2.
"Keď ste v interiérových priestoroch, kde je veľká hustota ľudí a kde sa nedajú dodržať predpísané rozostupy, tak respirátor je veľmi užitočný," povedal minister.
To prirodzene zdvihlo aj dopyt po tomto produkte.
Okrem klasických obchodov či lekární, sa čoraz viac ponúk na predaj objavuje aj na internete. Tu sa často objavujú inzeráty na respirátory, ktoré sú "ako FFP2" a majú označenie KN95, či N95.
Predajcovia ich často označujú za rovnocennú alternatívu. Tie bývajú zväčša dovezené z Číny a nespĺňajú európske normy.
S odporúčanou ochranou triedy FFP2 tak nemajú okrem podoby nič spoločné. Podľa Vladimíra Ždímala z českej akadémie vied je chybou považovať oba výrobky za rovnako kvalitné.
Vyzerajú skoro rovnako, ale rozdiel je podľa odborníkov výrazný. Reč je o čínskych respirátoroch bez európskej certifikácie, ktoré sa na našom trhu bežne objavujú pod označením KN95. Ako ich však rozoznať?
"Pre laika vyzerajú veľmi podobne, ale sú tam výrazné odlišnosti napríklad pri testovaní," vysvetlil pre Lidovky.cz Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesov Akadémie vied, ktorý sa dlhodobo zaoberá fil...
Zostáva vám 85% na dočítanie.