Úrad verejného zdravotníctva odmieta akékoľvek porušenie zákona v súvislosti s vyhláškami, na ktoré poukázal generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Podľa vyjadrenia úradu k protestom generálnej prokuratúry ide o právny názor prokuratúry a nie o konečné rozhodnutie. V piatok o tom informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.
"Slovenská republika čelí situácii, v ktorej sa nedajú prijímať bezbolestné riešenia. ÚVZ SR pristupuje k ochrane zdravia mimoriadne zodpovedne. Vždy sa pritom snažíme minimalizovať negatívne dosahy našich opatrení," uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.
Úrad tvrdí, že podstata podaní generálny prokurátor je založená na analýze paragrafu zákona, ktorý nie je a ani nikdy nebol využívaný pri tvorbe vyhlášok.
Prehliada paragrafy
"GP SR zároveň prehliadla príslušné paragrafy, ktoré sa pri tvorbe vyhlášok využívajú," reagoval úrad, pričom sa zamýšľa nad tým, prečo generálny prokurátor napáda svojím výkladom len niektoré ustanovenia vyhlášok a iné necháva bez povšimnutia.
Rovnako poukázal na to, že generálna prokuratúra v minulosti problém nevidela a vyhlášky považovala za "prioritne nevyhnutné a opodstatnené".
"Pripomíname, že výnimky sú v našich opatreniach od marca 2020 na základe záverov ústredného krízového štábu," uviedol úrad v reakcii.
Tvrdí, že ak by postupovali podľa výkladu generálnej prokuratúry, viedlo by to "k absolútnej paralýze ochrany verejného zdravia na Slovensku s významnými stratami na ľudských životoch a materiálnych hodnotách".
Kolaps zdravotníctva
Úrad ďalej reagoval, že ak by napadnuté ustanovenia neexistovali, mohol nastať kolaps zdravotníctva pre nedostatok personálu.
Dôsledkom by tiež mohla byť paralýza kritickej infraštruktúry, čiže napríklad ohrozenie prevádzky jadrových zariadení, ochromenie dopravy či výpadky zásobovania energiami.
Ochromenie štátnych orgánov
Podľa úradu by hrozilo znefunkčnenie strategických hospodárskych podnikov a ohrozená by bola prevádzka životne dôležitých medicínskych prístrojov, pretože ich neodkladnú údržbu často vykonávajú experti zo zahraničia.
Taktiež by hrozilo ochromenie najvyšších štátnych orgánov a fungovania štátu za kritickej pandemickej situácie. Podľa tvrdení úradu by takisto prišlo k paralýze medzinárodnej prepravy osôb a tovarov.
Problémom by bolo i to, že slovenskí občania by nemali možnosť podstúpiť urgentný lekársky zákrok v zahraničí, prípadne by sa k nim načas nedostal lekár zo zahraničia. Niektoré osoby by podľa úradu nemali možnosť zaobstarať si ani potraviny, čo by sa dotklo najmä osamelých ľudí a seniorov, ale aj ľudí v preventívnej karanténe.
Žilinka hovoril o porušeniach
Generálny prokurátor vo štvrtok (28. 1.) informoval o tom, že Úrad verejného zdravotníctva porušil dvomi vyhláškami zákon.
Vyhláška hlavného hygienika z 27. decembra 2020 umožnila koncom roka poslancom Národnej rady rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe.
Porušenie vidí aj vo vyhláške z 10. januára 2021, ktorá sa týka nariadenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie Slovenska.
Úrad podľa Žilinku nemal oprávnenie upraviť výnimky z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime. "ÚVZ v ustanovení výnimiek prekročil rozsah svojej pôsobnosti a povolil ich nad rámec zákona," skonštatoval.