Bývalí členovia vedenia polície, ktorí po obvinení z niekoľkých trestných činov skončili vo väzbe, sa podľa svedka podieľali na diskreditácii politických oponentov niekdajšej vládnej strany Smer - SD, vrátane exprezidenta Andreja Kisku a terajšieho premiéra Igora Matoviča, a tiež na vydieranie podnikateľov.
Otvorenie kauzy KTAG
Napísal to denník Sme s odvolaním sa na výpoveď bývalého šéfa kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa, ktorý bol pôvodne medzi zadržanými, no začal spolupracovať s políciou a aktuálne je na slobode. Šéf Smeru-SD a expremiér Robert Fico po vlne zatýkania funkcionárov z čias vládnutia jeho strany tvrdil, že polícia pracuje na politickú objednávku.
"Z môjho pohľadu mala skupina tri ciele. Prvým bolo udržať politickú moc strany Smer, najmä eliminovať politických súperov, respektíve opozíciu. Druhým bolo obsadiť všetky dôležité najvyššie pozície vo všetkých bezpečnostných zložkách štátu. A tým demonštrovať moc a silu a následne využívať tieto vymoženosti," uviedol podľa Sme Makó. Tretím cieľom skupiny bolo vraj zarobiť na vydieraní podnikateľov a na rozhodnutiach vyšetrovateľov, ktorí za úplatky konkrétne kauzy zamietli pod koberec.
Skupina na čele s už v kauze Dobytkár väzobne stíhaným podnikateľom Norbertom Bödörom a jeho vzdialeným príbuzným, vtedajším šéfom polície Tiborom Gašparom, sa podľa Makóa napríklad dohodla na opätovnom otvorení daňovej kauzy rodinnej firmy KTAG exprezidenta Kisku s cieľom vytvoriť tlak na vtedajšiu hlavu štátu. Kiska sa ako prezident opakovane dostal do sporu s Ficom a odmietol tiež ambície expremiéra stať sa šéfom Ústavného súdu. V kauze KTAG polícia Kisku vlani obvinila.
Vlastné sledovacie komando
Denník Sme s odvolaním na výpoveď Makóa tiež napísal, že skupina mala aj vlastné sledovacie komando, ktoré sa pred piatimi rokmi zameralo na súčasného predsedu vlády Matoviča. Ten ako opozičný politik dlhodobo vystupoval proti Smeru-SD. "Počas tohto obdobia sme spracovali denný rámec Igora Matoviča - kde býva, kde sa zdržiava, s kým sa stýka," uviedol Makó.
Gašpara a ďalších niekdajších riaditeľov elitných policajných zložiek zadržali v novembri. Obvinení boli okrem iného zo založenia zločineckej skupiny. Podľa médií skupinu tvorilo okolo desať osôb a spolupracoval s ňou tiež už väzobne stíhaný šéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik.
Vlna zatýkania predstaviteľov justície, vrátane sudcov, ďalej bývalých vedúcich predstaviteľov polície, úradov a inštitúcií či podnikateľov začala po tohtoročných voľbách, po ktorých skončil v opozícii po dlhoročnom vládnutí Smer-SD. Politici terajšej vládnej koalície premiéra Matoviča už pred tohtoročnými voľbami presadzovali, aby polícia mala voľné ruky pri vyšetrovaní rôznych káuz.