Slovensko bude v súvislosti s vyšetrovaním smrti Slováka Jozefa Chovanca kontaktovať belgickú vládu. Uviedol to na brífingu predseda parlamentu Boris Kollár.
"Videli sme, ako nášho občana bezprecedentným spôsobom zabili. Ja by som veľmi rád použil slovo zavraždili, lebo to nemalo nič spoločné s legálnym policajným zásahom," hovorí Kollár.
Kollár žiada exemplárne tresty
Podľa neho boli po Chovancovej smrti niekoľkokrát kontaktované bruselské inštitúcie. "Mám pocit, že to chceli hodiť pod koberec," tvrdí šéf parlamentu.
Kollár hovorí, že bude požadovať tvrdé, razantné a rýchle riešenie. "Žiadame exemplárne tresty pre troch policajtov," dodal.
"Aj na bielom živote záleží, ako na každom jednom. To by som chcel poslať odkaz všetkým médiám," poukázal na vlnu protestov, ktorá sa zdvihla po smrti Afroameričana Gorgea Floyda v USA.
Po zásahu polície utrpel infarkt
Jozef Chovanec zomrel vo februári 2018 po potýčke s políciou na letisku v meste Charleroi. Podľa medializovaných informácií prelomil letiskovú bariéru a nastúpil do lietadla neoprávnene.
Malo dôjsť k potýčke, pričom letisková polícia ho vyviedla a umiestnila do cely predbežného zadržania.
Podľa pôvodných správ sa Chovanec v cele dopustil násilného sebapoškodzujúceho konania, čo prinútilo políciu, aby opäť zasiahla a upokojila ho.
Chovanec následne utrpel infarkt myokardu a bol prevezený do nemocnice. Tam upadol do kómy, z ktorej sa už neprebral.
Kľačali mu na hrudi
Zo záznamu priemyselnej kamery však vyplýva, že udalosti predchádzajúce zhoršeniu zdravotného stavu zadržaného Slováka sa udiali inak.
Vidno na nich, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne.
Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca po dobu 16 minút.