Je veľmi potrebné umožniť deťom, aby znovu získali návyky chodenia do školy. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to k téme uvoľňovania opatrení povedala vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí).
Takisto sa musia podľa nej uvoľniť podmienky pre podnikateľov v cestovnom ruchu. Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval vládu, aby sa viac venovala ekonomickým riešeniam, pretože situácia je čoraz horšia.
Privítal by omnoho väčší priestor pre odborníkov v ekonomike, konzílium zdravotníkov by podľa neho malo ísť do úzadia, keďže po zdravotnej stránke pandémiu Slovensko zvláda.
Remišová podporuje postupné uvoľňovanie života napríklad v školách. "Vidíme hlavne deti zo sociálne slabšieho prostredia alebo marginalizovaných skupín. Akýkoľvek výpadok pre nich znamená možno stratu pol roka vo vedomostiach a napredovaní. Je veľmi potrebné umožniť deťom, aby znovu získali návyky chodenia do školy a zapájania sa do učebného procesu," povedala s tým, že to pomôže aj rodičom vrátiť sa do práce.
Postupne by sa podľa nej mala uvoľňovať aj ekonomika, keďže sa blíži dovolenková sezóna, treba myslieť podľa nej aj na podnikateľov v oblasti cestovného ruchu.
Pellegrini víta uvoľňovanie, no upozorňuje na to, že ekonomické čísla začínajú byť veľmi zlé. Vyzval vládu, aby sa menej venovala zvládnutiu koronakrízy po zdravotníckej stránke. "Privítal by som, keby hodiny a hodiny každý deň zasadalo ekonomické konzílium," skonštatoval s tým, že opatrenia zatiaľ vôbec neprišli k adresátom.
"Venujeme sa aj ekonomike, snažíme sa, aby pomoc bola čo najrýchlejšia, najadresnejšia," reagovala Remišová s tým, že vláda schválila pomoc okamžite, no teraz potrebujú, aby sa peniaze dostali priamo k ľuďom.
Smart karenténa
Podpredseda parlamentu sa bojí, že aplikácia, ktorá ma zabezpečiť takzvanú smart karanténu, nebude možno ani o tri týždne plne funkčná.
Pripomenul tiež, že vláda si zvyká pod rúškom krízy cez skrátené konanie "prepašovať hocičo". Smart karanténa má podľa vicepremiérky vyriešiť problém tak, aby ľudia nemuseli ísť do štátnej karantény. Doplnila, že spustiť by ju mali v najbližších dňoch.
Zmeny v zákone o štátnej službe označil Pellegrini za "krágľovanie" nepohodlných ľudí. Remišová si nemyslí, že by mal Sociálnej poisťovni šéfovať človek, ktorý má za sebou kauzu mýtny tender.
Narážala na šéfa poisťovne Ľubomíra Vážneho. Smer-SD si podľa nej v štátnej správe zabetónoval svojich ľudí. Bola by najradšej, keby Vážny, ale aj ostatní ľudia, pri ktorých existujú akékoľvek pochybnosti, vyvodili zodpovednosť a sami sa vzdali funkcie.
Otázka generálneho prokurátora
Remišová zároveň v relácii uviedla, že v pondelok pôjde do parlamentu poslanecký návrh legislatívy reagujúci na voľbu generálneho prokurátora. Dohoda na mene podľa Remišovej nebude, pokiaľ bude verejné vypočutie.
"Následne budú mať poslanci voľnú ruku a bude to ich osobná zodpovednosť voči občanom," dodala s tým, že dohody za zatvorenými dverami na menách sa robiť nebudú. Pellegrini si myslí, že novela je šitá na mieru advokátovi Danielovi Lipšicovi. Medzi prokurátormi je podľa Pellegriniho dostatočný počet kvalifikovaných ľudí na túto funkciu.
V koalícii nie je dohoda ani na menách kandidátov na ústavného sudcu, ktorých by mal parlament voliť po tom, ako sa Mojmír Mamojka vzdal funkcie. "Budeme hľadať toho najschopnejšieho človeka, aby nemusel v budúcnosti vysvetľovať svoje kontakty s Marianom K.," povedala Remišová.
Nájmy pre podnikateľov
Riešenie čiastočnej kompenzácie nájmov pre podnikateľov vláda predstaví budúci týždeň. Podľa Remišovej to bude dobré riešenie. Reagovala na kritiku Pellegriniho. Ten tvrdí, že ak štát zaplatí 50 percent nájmu a podnikateľ zvyšných 50 percent, vláda tak podporí vlastníkov nákupných centier, ktorí neprídu ani o cent.
„Kašlete na živnostníkov, staráte sa o majiteľov veľkých obchodných centier,“ vyčítal Pellegrini súčasnej vláde s tým, že o riešení kompenzácie nájmov vláda debatuje už dva týždne.
„Táto vláda začína svojimi krokmi ekonomike škodiť,“ dodal Pellegrini. Podľa neho mala do slovenskej ekonomiky ísť veľká plošná investícia aspoň na prvé dva mesiace a potom neskôr mohla mať vláda priestor na „hry s dolaďovaním“.
Ako zareagovala Remišová, dohoda o riešení nájmov je taká, aby štát rôznym finančným skupinám nemusel platiť obrovské peniaze. „My sa to budeme snažiť urobiť tak, aby sme v prvom rade pomohli malým živnostníkom a podnikateľom,“ uviedla.
Ako dodala vicepremiérka na margo ekonomických opatrení na zmiernenie dosahov koronakrízy, niektoré schémy na podporu pracovných miest chce vláda zachovať aj v budúcnosti, a teda nebudú časovo obmedzené len na krízu.
Medzi ďalšie formy pomoci, ktoré nová vláda presadzuje, patrí aj podpora reštaurácií, a to tak, že stravné lístky sa budú dať použiť iba v nich, a nie v supermarketoch.
Pellegrini však vyzýva vládu, aby „niečo robila“. „Pretože ja sa bojím, že kým ich predstavíte (opatrenia), tak polovica firiem skrachuje dovtedy a už ani nebudete mať kam ísť s tými stravnými lístkami, keď tie reštaurácie to nevydržia,“ uzavrel.