Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v piatok v Prezidentskom paláci z rúk premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) demisiu doterajšej vlády. Nový kabinet Igora Matoviča vymenuje v sobotu.
Pellegriniho vládu tvorili strany Smer-SD, SNS a Most-Híd. Kabinet vystriedal tretiu vládu Roberta Fica, ktorá odstúpila po protestoch vyvolaných vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Po parlamentných voľbách 2016 vznikol pôvodne kabinet zložený zo štyroch strán, Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete. Po rozpade Siete si trojlístok rozdelil pozície po strane Radoslava Procházku a vládol až do vynútenej výmeny vlády za tú Pellegriniho.
Pellegriniho vládu tvorili podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši, podpredseda vlády a minister financií Ladislav Kamenický, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.
Ministrom zahraničných vecí bol Miroslav Lajčák, minister obrany Peter Gajdoš, ministerka vnútra Denisa Saková, minister hospodárstva Peter Žiga, minister dopravy Árpád Érsek, ktorý bol poverený riadením ministerstva životného prostredia, minister spravodlivosti Gábor Gál, minister práce Ján Richter, ministerka školstva Martina Lubyová a ministerkou kultúry bola Ľubica Laššáková. Pellegrini bol tiež poverený riadením ministerstva zdravotníctva.
Pellegrini by mal v parlamente obsadiť post podpredsedu snemovne. Plénum o tom rozhodne na najbližšej schôdzi parlamentu v utorok (24. 3.).
Príhovor prezidentky po prijatí demisie:
Vážený pán úradujúci predseda vlády Slovenskej republiky, vážené dámy, vážení páni, chcela by som sa poďakovať vám, pán Pellegrini, ako aj všetkým ministrom dosluhujúceho kabinetu, za prácu, ktorú ste vykonali v prospech Slovenskej republiky a jej obyvateľov. Funkciu ste prevzali takmer na deň presne pred dvoma rokmi. Stalo sa to v čase veľkých politických i spoločenských turbulencií, ktoré nastali po tragických udalostiach z februára 2018. Protesty však boli aj dôsledkom dlho pretrvávajúcich problémov v spoločnosti, najmä v polícii, na prokuratúre a v súdnictve. Musím však, zároveň, vyjadriť aj poľutovanie nad tým, že takýchto pozitív nebolo viac. Európska komisia vývoj na Slovensku v uplynulom období hodnotí tak, že sme nevyužili dobré časy na zásadnejšie zmeny v oblastiach, ktoré sú kľúčové pre budúcu prosperitu republiky. V mesiacoch a rokoch po kríze, spôsobenej opatreniami proti koronavírusu, nám tieto zmeny môžu chýbať. Čo ma osobitne mrzí sú obrovské deliace čiary v spoločnosti, ktorým sa nepodarilo zabrániť a zneužívanie spravodlivosti spojené s vysokou mierou nedôvery v justíciu. V tejto chvíli chcem však ešte raz osobitne oceniť skutočnosť, že ste ako premiér, a ďalší ministri ako členovia krízového štábu, pohotovo reagovali na začiatok obrovskej zdravotnej hrozby, s akou je konfrontovaná Slovenská republika. Vážim si, že ste reagovali razantne a že ste svoje rozhodnutia dokázali verejnosti zrozumiteľne a presvedčivo tlmočiť. Vysoko hodnotím aj skutočnosť, že ste v kritickej situácii našli spoločnú reč aj s nastupujúcim premiérom a že k odovzdaniu a prevzatiu moci dôjde politicky kultúrnym a spoločensky civilizovaným spôsobom. Že k nemu dôjde tak, aby dôvera verejnosti voči predstaviteľom štátnej moci neutrpela. Vážený pán úradujúci premiér, na záver sa vám chcem poďakovať za to, že sme ako ústavní činitelia mali korektné vzťahy, že som sa na vaše slovo mohla spoľahnúť a že sme vždy komunikovali otvorene a bez postranných úmyslov. Nepovažujem to za samozrejmosť a vážim si to. |