Najdlhší trest na svete vymerali americkí sudcovia. Trest na vyše stovku doživotí za domáci terorizmus si odpykáva Terry Nichols už vyše dvadsať rokov. Bývalý slávny americký finančník Bernie Madoff dostal za podvody na burze, keď vybudoval Ponziho schému a okradol ľudí o miliardy dolárov, trest 150 rokov.
Šanca, že si ho celý odpyká, je, samozrejme, nulová. Madoff má pritom už v súčasnosti 81 rokov. Sčítanie trestných sadzieb za jednotlivé trestné činy tam môže poslať odsúdeného do chládku na niekoľko stoviek rokov či na viacero doživotí.
U nás je najvyššou možnou trestnou sankciou doživotné odňatie slobody. Iný prístup k udeľovaniu trestov pre mimoriadne nebezpečných zločincov majú v Spojených štátoch.
Sčítanie trestov
V odbornej terminológii sa sčítanie trestných sadzieb za jednotlivé zločiny nazýva zásada kumulácie. Jej podstatou je pravidlo „koľko trestných činov, toľko trestov“. Ak súd páchateľa odsúdi za viacero trestných činov, a za každý mu uloží trest odňatia slobody, vinník si musí odpykať všetky. Ak je odsúdený na päť rokov za mrežami za lúpež a na tri roky za mrežami za spreneveru, celková dĺžka trestu tak podľa amerického modelu bude osem rokov.
Nevýhodou tohto prístupu sú neúmerne dlhé tresty. Takýto názor zastáva profesor trestného práva Tomáš Strémy z Právnickej Fakulty Univerzity Komenského. „V štátoch Európ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.