Vláda zatiaľ reformu zdravotníctva neschválila. Téma reformy však nie je uzavretá. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) sa má pokúsiť ešte nájsť široký konsenzus s politickými stranami, ktorý je nevyhnutný na prijatie takejto reformy. Oznámil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po rokovaní vlády.
Kalavská demisiu neplánuje podať. "Je mi ľúto, že sa to dnes ráno zdegradovalo na túto otázku. Ak odo mňa dnes očakáva niekto nejaké politické divadlá, to vám neviem ponúknuť. Jediné, čo viem ponúknuť je, že si budem robiť svoju prácu najlepšie ako viem," hovorí ministerka.
Podľa Kalavskej už "živelná" stratifikácia, na ktorú nemá štát dosah, prebieha. "Ak prejde v parlamente, tak poslanci budú súhlasiť s tým, že bude riadená štátom a nie živelná," tvrdí Kalavská.
K ústavnému zákonu, na ktorom sa pôvodne dohodla s predsedom Smeru Robertom Ficom, prišli zásadné pripomienky zo všetkých ministerstiev, ktoré odporúčali, aby reforma nešla ako ústavný zákon. "Nedalo sa to, nevedeli sme to dať do ústavného zákona," hovorí Kalavská.
"Za tento ústavný zákon by som sa hanbila," dodala a pripomenula, že to neprijímala ani odborná verejnosť. "Kdežto obyčajný zákon je všeobecne prijatý. Z hľadiska odbornosti som sa preto rozhodla, že pôjdem s tým, za čo sa nehanbím a čo je uskutočniteľné a vykonateľné," vysvetlila.