Prezidentka Zuzana Čaputová očakáva, že sa príslušné orgány budú dôkladne zaoberať medializovanými podozreniami, ktoré vyplývajú z komunikácie Mariana Kočnera s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a s bývalým novinárom a príslušníkom SIS Petrom Tóthom. Detailné vyšetrenie ovplyvňovania orgánov činných v trestnom konaní sa podľa Čaputovej musí stať najvyššou prioritou.
Prezidentka vníma so znepokojením medializované informácie, že postupy a rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní ovplyvňovali osoby, ktoré na to nemali ústavné a ani zákonné oprávnenie. "Takýto stav nie je zlučiteľný s princípmi právneho štátu," uviedla pre TASR Čaputová.
"Rýchle, objektívne a detailné vyšetrenie celého prípadu sa pre políciu a prokuratúru musí stať najvyššou prioritou. Zodpovední činitelia a funkcionári sú povinní postupovať tak, aby im verejnosť mohla plne dôverovať," doplnila prezidentka.
Podľa medializovaných informácií mal Kočner komunikovať s Bödörom o SIS, polícii, ale aj prokuratúre a prideľovaní konkrétnych prípadov konkrétnym prokurátorom. Bödör mal pre neho zabezpečovať lustrácie novinárov.
Kočner mal mať ambície aj v politike. Denník N informoval, že mal záujem konať v prospech strany Smer-SD a po vražde Kuciaka mal o budúcnosť strany obavy. Denník sa opiera o zápis policajta, ktorý analyzoval prepis komunikácie medzi Bödörom a Kočnerom.
Informuje tiež, že Kočner mal záujem o trestné stíhanie a diskreditáciu advokáta Daniela Lipšica, poslancov Národnej rady SR Igora Matoviča (OĽaNO) a Borisa Kollára (Sme rodina), a exprezidenta Andreja Kisku. Mal mať aj vlastné politické ambície so stranou Cieľ.
Časť tejto komunikácie predložil senátu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta vo veci údajného falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti. V kauze sú obžalovaní Kočner a niekdajší riaditeľ televízie Pavol Rusko. Kočner je obvinený aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.