Prezidentka Zuzana Čaputová v prezidentskom paláci oficiálne prijala čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yia, ktorý je na turné po krajinách strednej Európy.
Jeho cieľom je propagovať tzv. novú hodvábnu cestu a upevňovať vzťahy s krajinami V4.
Prezidentka Čaputová však stretnutie využila aj na pomerne nezvyčajný krok a Čínu počas jej stretnutia s Yiom ostro skritizovala.
"Informovala som ministra zahraničných vecí, že ochranu ľudských práv vnímam ako nevyhnutný základ našej slobody. Aj preto som vyjadrila, v súlade so spoločnou pozíciou Európskej únie, znepokojenie a obavy zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti ochrany ľudských práv v Číne a zo zadržiavania právnikov a ľudsko-právnych aktivistov, ako aj z postavenia etnických a náboženských menšín," okomentovala stretnutie prezidentka.
Následne dodala, že očakáva pokrok v ľudsko-právnom dialógu medzi Európou a Čínou. Čaputová v statuse na Facebooku zároveň uviedla, že sa s Yiom v tejto súvislosti rozprávala aj o 30. výročí Nežnej revolúcie.
Nezvyčajný postoj
V kontexte súčasných vzťahov medzi EÚ a Čínou ide o pomerne ostrú kritiku. Predstavitelia Únie sa v poslednom čase zdržiavajú komentovania vnútropolitickej situácie v Číne.
Zo súčasných najvyšších slovenských ústavných činiteľov je zároveň jediná, ktorá sa v otázke dodržiavania ľudských práv voči Číne vymedzila. Avšak to, že jej vyjadrenia sú v súlade s pozíciou Európskej únie, potvrdil pre HNonline hovorca rezortu zahraničia Boris Gandel.
Prezidentka na stretnutí ocenila aj boj proti klimatickej zmene a snahy Číny znižovať emisie.
Yi sa stretol aj s ministrom zahraničia Miroslavom Lajčákom. Predmetom ich rokovaní má byť predovšetkým rozvíjanie bilaterálnych vzťahov s dôrazom na ekonomickú oblasť. Obaja ministri sa tento rok už stretli počas Lajčákovej návštevy Číny.
Ako uviedol po rokovaní Lajčák, záujmom Slovenska je zvýšiť export do Činy. Lajčák v tejto súvislosti vyzdvihol nedávne podpísanie protokolu o vývoze slovenského mlieka a mliečnych výrobkov do Číny. Dodal, že Slovensko má záujem rokovať aj o vývoze ďalších potravinárskych výrobkov.
Partneri tiež potvrdili záujem o posilňovanie vzťahov v oblasti školstva a kultúry. "Verím, že v blízkej budúcnosti podpíšeme medzivládnu dohodu o vzájomnom uznávaní vysokoškolských diplomov, vysvedčení a akademických titulov, ako aj nový program kultúrnej spolupráce na roky 2020 - 2024," vyhlásil Lajčák.
Problematické vzťahy s Kiskom
Wang Yi strávil pred návštevou Slovenska dva dni v Poľsku, kde rovnako rokoval predovšetkým o ekonomickej spolupráci. S poľským ministrom zahraničia Jacekom Czaputowiczom sa zhodli na potrebe výraznejšieho vzájomného obchodu a Čína prisľúbila zvýšenie investícií v Poľsku. Čaká ho ešte návšteva Maďarska.
Úrad prezidenta v poslednom období nemal s Čínou dobré vzťahy. Spôsobil to prezident Andrej Kiska, ktorý v roku 2016 prijal tibetského duchovného vodcu dalajlámu. Kiska tým porušil princíp jednej Číny, ktorý Slovensko dovtedy dodržiavalo. Vyslúžil si vtedy za to kritiku aj od ministra zahraničia Miroslava Lajčáka a vtedajšieho premiéra Roberta Fica. Ten dokonca naznačoval možné ekonomické dopady.