Sudca Najvyššieho súdu a bývalý prezidentský kandidát Štefan Harabin sa chystá podať podnet na Generálnu prokuratúru a Policajné prezídium pre údajné neoprávnené podnikanie budúcej prezidentky Zuzany Čaputovej v súvislosti s jej koncipientskou praxou.
"Pani Čaputová realizovala poskytovanie právnych služieb na živnostenské oprávnenie v rokoch 2005 až 2010, čo nemohla robiť a ide zjavne o trestnú činnosť," hovorí Harabin.
Výzva pre Lučanského a Čižnára
Harabin vyzval generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a policajného prezidenta Milana Lučanského, aby konali ešte v čase, keď Zuzana Čaputová nemá imunitu, aby podľa jeho slov nedošlo k premlčaniu trestného stíhania.
"Pokiaľ nehovorím pravdu, tak očakávam, že pán Čižnár a pán Lučanský začnú moje trestné stíhanie pre trestný čin ohovárania," dodal Harabin.
Zuzana Čaputová ešte pred prezidentskými voľbami odmietla obvinenia voči jej osobe pre koncipientsku prax. Podľa vyjadrenia jej hovorcu Martina Burgra konala v súlade s vtedy platnými zákonmi. „Čo sa týka povinnosti ohlásiť výkon živnosti počas koncipientskej praxe, tak v tej dobe, keď koncipientskú prax plnila, tak táto povinnosť ohlásiť nebola. Vznikla až zmenou zákona v roku 2013, čiže dávno po zložení jej advokátskej skúšky," povedal Burgr po prvom kole prezidentských volieb. Čaputová svoju koncipientskú prax začala v roku 2005.
Sťažnosti na voľby
Štefan Harabin kritizoval Zuzanu Čaputovú po prezidentských voľbách aj pre financovanie kampane. Po oboch kolách podal na Ústavný súd sťažnosť a označil marcové voľby za nezákonné a neústavné, navrhol ich vyhlásiť za neplatné a opakovať ich.
Podľa Harabina Zuzana Čaputová ako víťazka volieb pri financovaní svojej volebnej kampane obišla zákon, a to i v dôsledku kumulácie priamej podpory kandidáta Roberta Mistríka, ktorý pred voľbami odstúpil, a tretích strán.
O Harabinových sťažnostiach bude rozhodovať Ústavný súd až po doplnení jeho pléna, ktoré je v súčasnosti pre chýbajúcich sudcov stále nefunkčné.