Prijímanie migrantov nie je pre Slovensko politicky a spoločensky prijateľné, povedal minister zahraničia Miroslav Lajčák rakúskej tlačovej agentúre APA pred dnešnou návštevou Viedne, kde sa stretne s rakúskou šéfkou diplomacie Karin Kneisslovou.
Krajiny odmietajúce migračný pakt sú však "na zlej strane dejín", zdôraznil Lajčák. Migračná politika by mala byť jednou z tém rokovania Lajčáka s Kneisslovou. Slovenský minister pred schôdzkou znovu odmietol záväzné prerozdeľovanie utečencov v rámci Európskej únie.
"Pre Slovensko nie je politicky a spoločensky prijateľné prijímať migrantov. Spoločnosť na to nie je pripravené," citovala slovenská politika APA. Lajčák pritom vyzval k nájdeniu "európskeho riešenia, ktoré bude prijateľné pre všetkých".
"Ak chceme mať fašistickú vládu, potom je len treba Slovensko nútiť prijímať týchto ľudí proti vôli 99 percent. Či sa nám to páči, alebo nie, taká je teraz realita," poznamenal Lajčák. Slovensko je však podľa neho pripravené nadpriemerne prispievať do pohraničnej agentúry Európskej únie Frontex alebo do únijných fondov pre Afriku.
Musíme zjednotiť EÚ
"Európska komisia žiaľ urobila obrovskú chybu, keď verila, že túto citlivú záležitosť vyrieši byrokratickým, mechanickým opatrením, ako je prerozdeľovanie," povedal Lajčák. "Európe bola spôsobená veľká politická ujma. Naozaj to vrátilo stereotypy starých a mladých členských štátov, Západu a Východu. A vznikla hlboká nedôvera medzi občanmi a inštitúciami," dodal.
"Musíme EÚ opäť zjednotiť," zdôraznil Lajčák. "A to sa nikdy nestane, ak jedna skupina členov bude iným vnucovať svoje riešenie," varoval šéf slovenskej diplomacie.
Sklamanie z odmietnutia paktu
Lajčák však vyjadril poľutovanie, že Slovensko odmietlo globálny migračný pakt, rovnako ako USA, Česko, Rakúsko alebo Maďarsko. "Som veľmi sklamaný z toho, že moja krajina sa pripojila k tomuto klubu. Nie som hrdý na to, že je Slovensko v tejto skupine krajín, pretože je to skupina, ktorá stojí na zlej strane dejín," vyhlásil Lajčák, ktorý vlani ako predseda Valného zhromaždenia OSN pakt pomáhal vyjednávať.
Kvôli odmietaniu paktu slovenskou vládou Lajčák v novembri ohlásil svoju demisiu. Nakoniec ju však stiahol. V rozhovore s APA to označil za možno najťažšie rozhodnutie vo svojej kariére.
Od migračného paktu, ktorý je právne nezáväzným dokumentom, si jeho priaznivci sľubujú medzinárodnú spoluprácu v riešení problémov migrácie či lepší boj proti pašerákom ľudí.
Podľa kritikov však text prezentuje migráciu ako pozitívny fenomén, čím podporuje nekontrolovanú migráciu. Jeho odporcom prekáža aj to, že text stiera rozdiel medzi nelegálnou a legálnou migráciou.