Slovenská vláda dnes schválila návrh, ktorý umožní vysokým školám odoberať absolventom udelené tituly aj za plagiátorstvo pri záverečných prác.
Pri príprave opatrení sa Slovensko inšpirovalo podobnou českou právnou úpravou, uviedlo ministerstvo školstva. Podozreniu z čiastočného opísania rigoróznej práce čelí predseda parlamentu a koaličnej SNS Andrej Danko.
V HNtelevízii si pozrite archívny rozhovor s analytičkou pre vysoké školy Renátou Hall z novembra 2018:
Po schválení novely vysokoškolského zákona v parlamente budú môcť rektori odobrať titul napríklad v prípade, že absolvent bol odsúdený za vybrané trestné činy a protiprávnym konaním získal výhodu ohľadom splnenia podmienok na prijatie na štúdium alebo k jeho riadnemu ukončeniu.
Ide napríklad o trestné činy porušovania autorských a priemyselných práv, korupciu, podvod či vydieranie.
Strata titulu by mala od tohtoročného mája hroziť aj za vypracovanie záverečnej práce inou osobou.
Predloha zákona počíta s tým, že v stanovenej lehote bude možné odobrať aj tituly udelené v minulosti.
Z popredných slovenských politikov čelí podozreniu z plagiátorstva Andrej Danko. Šéfa parlamentu sa kvôli kauze vlani v novembri opozícia neúspešne pokúsila odvolať.
Podľa Denníka N Danko vo svojej rigoróznej práci, na základe ktorej získal v roku 2000 titul doktora práv, okopíroval rozsiahle texty z učebníc a skrípt, bez toho, aby riadne uviedol použité zdroje.
Predseda parlamentu tvrdil, že rigorózna práca nemá parametre vedeckej práce a môže byť vypracovaná aj metódou kompilácie, čo odborníci v reakcii odmietli.
Dankovu rigoróznu prácu skúmala komisia príslušnej univerzity, výsledky by mali byť zverejnené tento piatok.