Obmedzenie vlastníkov pri prevodoch poľnohospodárskej pôdy na Slovensku sú v rozpore s ústavou. Na neverejnom zasadnutí o tom dnes rozhodol Ústavný súd, vyplýva zo zverejneného verdiktu. Ústavný súd naopak ponechal v platnosti iný zákon, ktorý nariaďuje rozhlasovým staniciam dodržiavať minimálny podiel slovenských skladieb vo vysielaní.
Ústavní sudcovia za protiústavné označili podstatné časti zákona, ktorý v roku 2014 presadila vtedajšia jednofarebná vláda premiéra Roberta Fica s cieľom zabrániť špekulatívnym nákupom pôdy. Spomínaný zákon aj po jeho neskoršej novele nariaďoval vlastníkom poľnohospodárskej pôdy, ktorí chceli pozemky predať, až na výnimky zverejniť ponuku vo zvláštnom registri.
Až pokiaľ o pozemky neprejavili záujem poľnohospodári, mohli vlastníci predať pôdu inému kupujúcemu. Ten však musel spĺňať podmienku aspoň desaťročného pobytu na Slovensku. Spomínaný postup neplatil pre prípad prevodu poľnohospodárskej pôdy na blízku osobu, spoluvlastníka danej parcely alebo farmára, ktorý podnikal aspoň tri roky a mal sídlo v obci, kde sa pozemok nachádza.
Ústavný súd rozhodol, že spomínaný postup pri prevodoch pozemkov je v rozpore s právom vlastniť majetok a neprimerane obmedzuje základné práva a slobody. Vo veci vyniesol verdikt až viac ako štyri roky po tom, čo návrh na preskúmanie súladu zákona s ústavou podali opoziční poslanci.
Slovenské ministerstvo poľnohospodárstva rozhodnutie Ústavného súdu zatiaľ nekomentovalo. Hovorca ministerstva Vladimír Machalík uviedol, že úrad musí verdikt najprv analyzovať.
Ústavný súd naopak nevyhovel návrhu generálneho prokurátora, že v rozpore s ústavou sú ustanovenia iného zákona, na základe ktorého musia rozhlasové stanice od apríla roku 2016 vyhradiť stanovený podiel vo vysielaní hudbe slovenskej produkcie.