„Na Slovensku neviem o prípade, keď určitá digitálna stopa viedla k odhaleniu páchateľov nejakého násilného trestného činu. Toto je taká prelomová vec,“ povedal CEO firmy Citadelo Tomáš Zaťko, ktorá združuje etických hackerov v súvislosti s prípadom Kuciakovej vraždy.
„Rád by som potriasol rukou ľuďom, ktorých toto napadlo. Že poďme sa na to pozrieť z tejto strany,“ dodal. Práve pri vyšetrovaní mali vyšetrovatelia páchateľov nájsť pomocou IP adries. Obvinení si mali pomocou aplikácie Street view prezerať lokalitu, kde sa nachádzal dom Jána Kuciaka v čase pred uskutočnením vraždy.
Zaťko zároveň upozornil, že bežný človek pri používaní internetu či mobilu zanecháva množstvo digitálnych stôp. „Každá naša digitálna aktivita má určitý základný vzorec. Ak napríklad z môjho mobilu, alebo počítaču pristupujem k nejakým elektronickým službám, ktoré idú cez sieť na určitý server, tak stopy vznikaj u mňa, po ceste ale aj u samého prevádzkovateľa služby,“ priblížil Zaťko.
V súvislosti s modernými technológiami koluje aj viacero legiend, napríklad prelepovanie online kamery na notebookoch. "Priznám sa, že ju mám prelepenú aj ja. Hoci treba povedať, že ak už sa niekto dokáže pozerať cez kameru na mojom notebooku, tak aj tak už mám veľký problém, pretože v tej chvíli si vedia pozerať všetky súbory v mojom počítači,“ povedal.
Pripustil, že technológie, ktoré v súčasnosti využívame sa dajú ľahko zneužiť. „V súčasnosti sú najpopulárnejšími útokmi, útoky cez Ransomware. Čiže dostanem infekciu, ktorá mi zašifruje všetky dáta a oznámi mi to, že dáta sú zašifrované, neviem ich získať späť, a dostanem ich späť až keď zaplatím,“ povedal zaťko.