Šéf Smeru Robert Fico dnes kapituloval. Uviedol to šéf obyčajných Igor Matovič v reakcii na to, že hlasovanie o zastropovaní dôchodkov presunuli v parlamente až na september.
„Teraz sa ukáže, aké karty má v rukách Robert Fico. Dnes kapituloval, stiahol návrh zákona, pretože vedel, že nenájde potrebnú väčšinu v parlamente. Teraz musí schladiť Andreja Danka. Keď Danko prestane žiarliť a hlúpo ubližovať matkám, sme pripravení rokovať, ale naša podmienka ostáva stále nezmenená,“ povedal Matovič.
Dodal, že za zrušením hlasovania stojí práve šéf SNS Andrej Danko. Podľa Matoviča mu prekáža podmienka, ktorú dalo OĽaNO.
„Boli sme ústretoví, chceli sme pomôcť politickej strane, ktorú najviac kritizujeme s cieľom pomôcť našim matkám, lebo si myslíme, že ich práca matky nie je dostatočne ohodnotená,“ skonštatoval Matovič.
Obyčajní už minulý rok predkladali návrh, aby matky chodili do dôchodku o rok skôr za každé ich dieťa, ktoré dosiahne minimálne učňovské vzdelanie.
„Bohužiaľ, vládna koalícia nebola minulý rok ochotná podporiť zavedenie tohto princípu, ktorý v podobnej miere fungoval na Slovensku aj v minulosti. Vyzeralo to, že je ruka v rukáve, no do procesu vstúpil Andrej Danko. Dupol nožičkou, povedal si, že OĽANO nesmie byť podpísané pod žiadnym návrhom zákona, že v žiadnom prípade nemôže byť podmienka, ktorá by matkám umožňovala skorší odchod do dôchodku podľa počtu detí," hovorí Matovič.
O návrhu o zastropovaní veku odchodu do dôchodku na 64 rokov budú poslanci hlasovať až na nadchádzajúcej schôdzi po letných prázdninách, teda v septembri. Odsúhlasili si to v utorok poslanci. Hlasovať však budú ešte len o posunutí do druhého čítania.
Podpredseda sociálneho výboru Ján Podmanický (Smer-SD) to odôvodnil "potrebou získať väčší časový priestor na rokovania". Návrh na zmenu ústavného zákona, ktorým sa má dôchodkový vek zastropovať, predložili do parlamentu poslanci koaličnej strany Smer-SD. Na jeho definitívne schválenie potrebujú ústavnú väčšinu, teda 90 hlasov.
Výhrady k návrhu má opozícia. Tá buď takéto riešenie odmieta (napr. SaS), alebo si kladie rôzne podmienky (Sme rodina, OĽaNO). Proti zastropovaniu dôchodkového veku v ústave je aj koaličný Most-Híd. Návrh kritizovali v pondelok na odbornej konferencii v Bratislave aj viacerí odborníci, ale aj samotný Inštitút finančnej politiky pri rezorte financií, ktorý vyčíslil, že tento krok bude mať negatívny vplyv na rast výdavkov na dôchodky a môže spôsobiť aj pokles samotných dôchodkov.
Poslanci Smeru-SD navrhujú dať do ústavy formuláciu, že "vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov. Za účelom podpory rodiny a materstva zo strany štátu každý, kto vychoval dieťa, má právo na primerané zníženie maximálneho veku potrebného na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe".