Premiér Peter Pellegrini rokoval s ministerkou školstva Martinou Lubyovou, aby sa informoval o aktuálnom stave nášho školstva a o jej plánoch v najbližšom období. Podľa premiéra sú kľúčom dobrého školstva kvalitní učitelia, ktorých chcú podporovať aj zvyšovaním platov.
Pellegrini zároveň oznámil, že od školského roka 2019/2020 by chceli zvýšiť aj platy začínajúcim učiteľom. O tom, akou formou by sa platy mali zvyšovať sa bude podľa Pellegriniho ešte rokovať.
Premiér sa však nevyhol ani kritike miest a obcí, ktoré sú zriaďovateľmi základných a materských škôl. Pellegrini v tejto súvislosti pripomenul, že ministerstvo školstva respektíve ministerka školstva nenesie zodpovednosť za všetko, čo sa v školstve deje.
V súvislosti so zvyšovaním platov Pellegrini pripomenul, že aj samosprávy sa môžu podieľať na výške platov učiteľov. "Nič nebráni starostom a primátorom miest, aby vyčlenili zo svojich rozpočtov miest, aby pridali na platoch učiteľom. Viem o tom, že niektorí to robia, avšak chcem z tohto miesta odkázať aj tým ostatným, že im nič nebráni, aby zaplatili učiteľom," dodal premiér.
"Budovy základných škôl a škôlok sú vo vlastníctve miest a obcí," pripomenul Pellegrini s tým, že "chcem poprosiť rodičov, že ak nie sú spokojní so stavom školy, aby zaklopali na dvere svojho starostu alebo primátora a pýtali sa jeho."
Podľa premiéra majú samosprávy dostatok financií a minulý rok končili vo veľkých prebytkoch a preto argument, že nemajú financie na rekonštrukciu školy prejsť nemôže. "Keď je pre primátora priorita škola, nech najprv rekonštruuje budovu školy a až potom si vymieňa okná na úrade alebo rekonštruuje zasadačku," kritizoval samosprávy Pellegrini.
"My školy nezriaďujeme ani fyzicky nebudujeme a stav škôl je skutočne na samosprávach a na tom, ako s nami spolupracujú," dodala ministerka Lubyová.
Predseda vlády po rokovaní s ministerkou zároveň oznámil, že zafinancujú materské školy tak, aby sa doplnili ich kapacity, aby sa v dohľadnej dobe mohla zaviesť povinná predškolská dochádzka.
Pellegrini priupomenul, že optimalizácia siete školských zariadení je nevyhnutná, nakoľko z vyše 2-tisíc škôl na Slovensku viac ako 600 nefunguje v plnom režime, čiže majú len prvé štyri ročníky. "Chcem garantovať, že vláda si uvedomuje, že máme aj menšiny, ktoré sa potrebujú vzdelávať aj v rodnom jazyku, bude zachovaná taká sieť školstva, aby mali túto možnosť," dodal Pellegrini.