Slovenská republika získala za rozsudok v spore s holandskou spoločnosťou Achmea ocenenie medzinárodného právneho portálu Global Arbitration Review. V pondelok o tom informovalo Ministerstvo financií (MF) SR. Podľa neho je rozsudok Súdneho dvora Európskej únie (EÚ) v medzinárodnej právnickej komunite považovaný za prelomový v histórii medzinárodných investičných arbitráží.
"Rozsudok Súdneho dvora EÚ je významný nielen pre spor Slovenskej republiky so spoločnosťou Achmea, ale aj pre všetky ostatné členské štáty EÚ, proti ktorým sa vedú podobné investičné arbitráže v hodnote niekoľko stoviek miliónov eur," zhodnotilo v tlačovej správe ministerstvo.
Vytvoril precedens
Súdny verdikt vytvoril zásadný precedens, keď postavil investičnú arbitráž vedenú podľa bilaterálnych investičných dohôd uzavretých medzi členskými štátmi EÚ mimo pravidiel EÚ, zdôraznilo MF.
"Bilaterálne investičné dohody predstavujú jeden zo spôsobov ochrany cezhraničných investícií v rámci jednotného trhu. Rozhodnutie súdu teda predstavuje zásadný krok k odstráneniu právnej neistoty, ktorá pretrvávala medzi investormi z EÚ a členskými štátmi Únie kvôli rizikám obrovských žalôb zo strany týchto investorov," uviedol rezort.
Rozsudok vytvára priestor pre reformy
Rozhodnutie a zmeny, ktoré na základe rozsudku nastanú, by mali podľa ministerstva viesť k tomu, že sa spory medzi zahraničnými investormi a štátom vrátia na súdy členských štátov. Vytvára sa tým priestor na rôzne reformy v súdnictve, ktoré by mali viesť k získaniu dôveryhodnosti zo strany cezhraničných investorov.
MF zastupovalo a zastupuje SR v spore s Achmeou vo všetkých arbitrážnych, súdnych, ako aj administratívnych konaniach od roku 2008. Súdny dvor nedávno rozhodol v dlhoročnom spore v prospech Slovenska, ktoré tak zrejme nebude musieť zaplatiť holandskej spoločnosti viac ako 22 miliónov eur.
Uvedené milióny sú kompenzáciou škody, ktoré žiadala Achmea od Slovenska, tá jej mala vzniknúť v dôsledku takzvaného zákazu zisku pre zdravotné poisťovne za prvej vlády premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Po verdikte Súdneho dvora EÚ by malo dôjsť k zrušeniu arbitrážneho rozhodnutia v konaní pred nemeckým Najvyšším súdom.