Takmer rok čakala slovenská justícia na určenie svojej diagnózy. Prvú správu o jej stave predložili ministerstvu spravodlivosti minulý týždeň odborníci z Európskej komisie pre efektívne súdnictvo. Ide o organizáciu Rady Európy, ktorá sa venuje efektívnosti justičných systémov. Expertný tím priniesol viacero zistení. Tie hlavné sa týkajú počtu súdov, ale aj sudcov.
Zlučovanie súdov
„Hoci by znižovanie počtu alebo zlúčenie súdov v prechodnej fáze spôsobilo určité ťažkosti, postupný rozvoj elektronického systému by bol užitočným nástrojom na zníženie počtu súdov,“ píše sa v predloženej správe bruselských odborníkov. Takzvaná súdna mapa by sa preto mohla v budúcnosti u nás preklesiť. Jej zmena by pravdepodobne znamenala zlúčenie niektorých malých okresných súdov do väčších jednotiek.
„Nesporné je, že veľmi malé súdy s počtom do desať sudcov sú neefektívne z ekonomického hľadiska a neumožňujú dostatočnú špecializáciu sudcov,“ objasňuje sudkyňa krajského súdu a členka sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu Katarína Javorčíková. Ak by podľa nej súdna mapa prestala kopírovať územné a administratívne členenie Slovenska, bolo by možné vytvoriť spoločné súdy pre viaceré regióny na úrovni okresov a vyrovnať tak rozdiel zaťaženosti súdov. Ten je zrejmý aj zo štatistík. Kým jeden sudca na Okresnom súde Bratislava I dostane ročne na stôl približne 2 060 občianskoprávnych alebo obchodných vecí, napríklad na piešťanskom súde je to...
Zostáva vám 85% na dočítanie.