V kauze odpočúvania novinárov z čias vlády Ivety Radičovej sa objavil nový fakt. Ako dôvody na odpočúvanie mali byť sudcovi predložené účelovo nepravdivé skutočnosti. Informuje o tom portál topky.sk.
Pôvodným dôvodom, ktorý vojenskí spravodajcovia pod vedením vtedajšieho ministra obrany za SaS Ľubomíra Galka predložili v máji 2011 sudcovi krajského súdu v Trenčíne bolo, že záujmová osoba je podozrivá z poškodzovania vojensko-hospodárskych záujmov Slovenska.
V obžalobe z roku 2015 majú však byť tieto tvrdenia označené za úmyselne vykonštruované a nepravdivé. Počas celého obdobia malo byť odpočúvanie zamerané na monitorovanie názorov a vyjadrení záujmovej osoby smerujúce k politickej obrane SaS.
„Ak je toto pravda, tak v dejinách Slovenska nebol väčší škandál. Povedal by som, že je to slovenský Watergate,“ reagoval pre topky.sk na novú infomáciu exminister obrany zo Smeru Martin Glváč.
Kauza odpočúvania novinárov vypukla v novembri 2011 po tom, ako médiá zverejnili informácie o odpočúvaní redaktorov denníka Pravda a bývalého šéfa TA3 Michala Gučíka.
Tento prípad viedol k odvolaniu Galka z postu šéfa rezortu obrany. Vzhľadom na to, že sa tak stalo po páde vládneho kabinetu, ministerský post do volieb prevzala vtedajšia premiérka Iveta Radičová.
Generálna prokuratúra v tejto veci vzniesla ešte vo februári 2012 obvinenia voči piatim ľuďom. Ide o štyroch bývalých agentov tajnej služby a jej exriaditeľa Pavla Brychtu, ktorého kvôli kauze odvolali. V máji 2015 ich vyšetrovateľ navrhol obžalovať.