Niektorí bývalí hasiči majú ministerstvu vnútra vrátiť výsluhový dôchodok z obdobia, keď poberali súčasne aj starobný. Majú takto vrátiť sumu približne 30-tisíc eur. Upozornil na to poslanec Národnej rady SR za OĽaNO Gábor Grendel, ktorý poukázal na prípad jedného z bývalých hasičov, dôchodcu Pavla Žatka.
Ten po krokoch ministerstva vnútra poberá v súčasnosti iba starobný dôchodok, a to vo výške 172 eur. Pracoval pritom 42 rokov. Ministerstvu by mal vrátiť 28 500 eur. Grendel sa pýta, z čoho to má zaplatiť a či mu to preplatí Sociálna poisťovňa. Žiada ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) o urýchlené riešenie situácie.
Za 42 rokov práce mizerný dôchodok
„Pre zložky ministerstva vnútra odpracoval ako policajt a hasič 26 rokov a mimo rezortu ďalších 16 rokov. Dohromady odpracoval 42 rokov, počas ktorých riadne odvádzal dane a odvody. Za 26 rokov odslúžených v zložkách ministerstva vnútra mu bol priznaný výsluhový dôchodok 500 eur a neskôr za 16 rokov odpracovaných mimo rezortu 172 eur, čo je spolu 672 eur,“ zhrnul na tlačovej konferencii v parlamente Grendel.
Výsluhový dôchodok poberal Žatko od júla 2008 a od apríla 2013 k nemu pribudol starobný dôchodok 172 eur, ktorý vyplácala Sociálna poisťovňa.
Výsluhový mu zobrali
Od januára tohto roka mu ministerstvo zastavilo vyplácanie výsluhového dôchodku a zostal mu iba starobný. Grendel poukázal na vyjadrenie, ktoré rezort zaslal Žatkovi a podľa ktorého by mal Žatko vrátiť rezortu 28 500 eur.
Teda výsluhový dôchodok za obdobie od apríla 2013, kedy začal poberať aj starobný dôchodok, do decembra 2017. „Podľa ministerstva vnútra teda pán Žatko od apríla 2013 nemá nárok na výsluhový, ale len na starobný dôchodok,“ uviedol Grendel.
Od sociálnej poisťovne by mal dostať viac
Toto by bolo podľa neho v poriadku, keby Sociálna poisťovňa priznala Žatkovi a jemu podobným starobný dôchodok za všetky odpracované roky, a nie iba za tie, ktoré pracoval mimo rezortu vnútra.
„Teda keby pán Žatko dostal od Sociálnej poisťovne 672 eur, a nie spomínaných 172 eur,“ poznamenal. Bývalí hasiči, ktorí sa ocitli v tejto situácii, spustili petičnú akciu. Majú približne 300 podpisov. Podľa Žatka by sa ich nemalo opatrenie rezortu týkať, keďže je podľa neho retroaktívne.