Nemocnice v Prešovskom kraji majú k dispozícii len dve voľné lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu, nachádzajú sa v najvyššej tretej fáze reprofilizácie lôžkového fondu. O aktuálnom stave zdravotníckych zariadení v prešovskom regióne informuje ministerstvo zdravotníctva.
Pacientov prevážajú
"Najkritickejšia situácia je s lôžkami pre pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu, kde je 96-percentná obsadenosť postelí," približuje v tlačovej správe hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. Obsadenosť lôžok s napojením na kyslík je 93-percentná a pri lôžkach s napojením na high-flow ide až o 95-percentnú obsadenosť.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v tejto súvislosti uvádza, že v uplynulom týždni si prevoz do iných nemocníc vyžiadalo 165 pacientov, z ktorých 35 potrebovalo napojenie na pľúcnu ventiláciu.
„Všetky zdravotnícke zariadenia v regióne sme požiadali, aby maximalizovali svoje kapacity pre pacientov s ochorením COVID - 19 nad kapacity uvedené v III. fáze reprofilizácie. Pripravujeme zapojenie aj mimorezortných zdravotníckych zariadení,“ doplnil minister.
Rezort z tohto dôvodu v spolupráci s krajskými koordinátormi v kooperácii s Prešovským samosprávnym krajom v predstihu pristupuje k prijímaniu viacerých opatrení.
Obmedzenie zákrokov
V prešovskom regióne zapája od pondelka 15. novembra aj špecializované ústavy do pomoci v súvislosti s poskytnutím lôžok, kde si pacientov stav vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie.
Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Kamil Száz upresňuje, že v kraji je vďaka vysokej obsadenosti lôžok obmedzená aj takzvaná biela medicína.
"Zákroky, ktorých presun nespôsobí zhoršenie zdravotného stavu pacienta, sa z dôvodu naplnenosti kapacít termínujú na neskoršie dátumy. Ubezpečujeme však, že každý, kto potrebuje akútnu zdravotnú starostlivosť, ju aj dostane,“ dodáva Száz