Majú len 45 členov, nemajú funkčnú centrálu, jasné štruktúry, no minulý rok obsadili najviac kresiel vo vláde aj v parlamente. Definuje ich protikorupčná agenda, ale aj populizmus, nesúrodosť i výstrednosť. Sú to Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Hnutie, ktoré dnes oslavuje dekádu pôsobenia na politickej scéne.
„Prepáčte, to fakt?" prekvapene zareagoval Igor Matovič na otázku ako vníma svoj projekt po desiatich rokoch. A okamžite zaspomínal ako niekdajší minister vnútra Robert Kaliňák zaregistroval OĽaNO 11. novembra 2011. „Pre Slovensko bol náš príbeh vykúpením z vlády mafie, ktorá tu bola,“ skonštatoval politik, ktorý spočiatku dokázal osloviť mnoho ľudí, len málokto sa však môže pochváliť, že by po jeho boku vydržal celých desať rokov. Súčasní či bývalí politickí partneri ho nazvali aj pomstychtivým, konfliktným či urážlivým. Vyslúžil si tiež povesť šaša, ktorý sa rád ukazuje pred kamerami, no vie sa i rozplakať. Priaznivci i spolupracovníci ho opúšťali, no na druhej strane priamo do straníckych štruktúr pustil len málokoho.
Bez ľudí
OĽaNO si hneď na začiatku existencie vyslúžilo pomenovanie výťahová strana, keďže celá personálna základňa pozostávajúca z predsedu a len troch členov by sa obrazne zmestila do výťahu. Dnes ho tvorí 45 ľudí, čo je zákonné minimum, mená všetkých členov však na straníckej internetovej stránke nie sú a hnutie ich neposkytuje ani na požiadanie. „Ide o internú záležitosť hnutia a nevieme o tom, že by takéto zoznamy zverejňovali iné strany,“ reagoval Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽaNO.
Faktom však je, že iné subjekty majú väčšinou širokú základňu zloženú zo stoviek až z tisícov prívržencov. Navyše, viacero súčasných poslancov OĽaNO pre HN potvrdilo, že ambíciu dostať sa do straníckych štruktúr ani nemajú. Predseda poslaneckého klubu a člen predsedníctva hnutia Michal Šipoš uviedo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.