Hovorí, že je len penzista, ktorý už nechce vykurovať vesmír. Nadovšetko uznáva slobodu, ktorá by mala rešpektovať aj zodpovednosť za svoje činy. O plánovanej reforme slovenských nemocníc, ako aj o tom, čo s naším zdravotníctvom spravil covid, sa HN rozprávali s exministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom.
Pôsobil v druhej Dzurindovej vláde v rokoch 2002 až 2006 a spravil viacero reformných opatrení, napríklad zaviedol nepopulárne poplatky u lekára.
Pozrite si aj archívny rozhovor s exministrom zdravotníctva, v ktorom Rudolf Zajac hovorí o tom, ako počas minulého roka vláda zvládala pandémiu:
Ste lekár a tak pýtať sa, či ste zaočkovaný proti covidu, je asi zbytočné, nie?
Áno, som a dokonca už tretíkrát. Očkovanie, a máme ich naozaj množstvo rôznych typov, je síce vpravovanie cudzorodej látky do organizmu, ale na druhej strane tie medicínske benefity pre človeka sú oveľa väčšie ako prípadné riziká.
Prečo sa u nás zrazu vyrojilo toľko antivaxerov?
Viete, na toto mám tri pohľady. Myslím si, že je v poriadku, ak sa niekto nechce dať očkovať, tak sa nemusí. Malo by to byť dobrovoľné. Iné je to pri profesiách, pri ktorých môžu ohroziť zdravie iných ľudí. Nie je však v poriadku, pokiaľ tej chorobe môžem predísť a neurobím to, teda napríklad očkovaním. A dnes sa to dá vidieť aj podľa toho, koľko pacientov máme v nemocniciach, a nemá význam niekoho presviedčať. Ale prekáža mi, že ak sa nezaočkuje, pretože je kŕmený politikmi a nemá za svoje činy žiadnu zodpovednosť. Ochorie, skončí na pľúcnej ventilácii a vieme, že z 10 pacientov na pľúcnej ventilácii prežijú len dvaja, čo je už naozaj vážna vec. Veď dosiaľ zomrelo asi 13-tisíc ľudí. Nadovšetko uznávam slobodu jedinca, ktorá by však mala rešpektovať aj zodpovednosť za svoje činy. Ak sa niekto rozhodne nezaočkovať, tak by sa mal potom aspoň čiastočne finančne podieľať na prípadnej liečbe, ktorá stojí naozaj aj tisícky eur denne.
V čom Slovensko pri covide robí najväčšiu chybu?
Nemôžeme povedať, že je to slovenské špecifikum, všetky krajiny v niečom pochybili. V prvom rade sa malo viac naliehať na klasické pandemické opatrenia, teda rúško, odstup, dezinfekcia. Bolo to napríklad vidieť v Španielsku, v Taliansku, kde je iný životný štýl, aký s tým mali problém. V Španielsku, kde v zime žijem, nie je možné, aby ste sa s niekým známym, koho stretnete na ulici, priateľsky nepobozkali. A ten vírus sa z toho len teší. A potom sa urobili aj chyby. Napríklad, viete si predstaviť, že by Angela Merkelová alebo Boris Johnson osobne riadili pandemické opatrenia?
Narážate tým na niekoho konkrétneho?
Áno, na Matoviča. No najväčšou chybou bolo, keď sa stal ministrom zdravotníctva Marek Krajčí. On má všetko možné, len nie schopnosť niečo manažovať. A druhá vec, ani netušili a začalo sa to už Petrom Pellegrinim, k...
Zostáva vám 85% na dočítanie.