V pondelok zostalo Slovensko v šoku po oznámení, že polícia zatkla bývalého riaditeľa televízie Markíza a exministra hospodárstva Pavla Ruska. Ten si mal objednať vraždu bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej u niekdajšieho bosa slovenského podsvetia Mikuláša Černáka, ktorý si vo väzení odpykáva doživotný trest. Černák mal vypovedať, že Rusko mu sľúbil za vraždu Volzovej vyplatiť 20 miliónov korún, pričom pol milióna mu zložil ako zálohu. Vraždu prekazilo až uväznenie Černáka v decembri 1997.
Pavol Rusko predtým, ako vybudoval prvú úspešnú súkromnú televíziu na Slovensku, pôsobil ako športový redaktor v Slovenskej televízii. Neskôr skúšal podnikať. Prvú žiadosť o licenciu pre svoju televíziu mu licenčná rada zamietla, lebo zatajil svoju spoločníčku Sylviu Volzovú.
O rok neskôr však už televízia Markíza dostáva zelenú. Spoločnosť Markíza Slovakia, s. r. o., patriaca Ruskovi a Volzovej, v nej má 51-percentný podiel. Zvyšok, 49 percent, patril nadnárodnému mediálnemu koncernu CME Media Enterprises B.V. Pavol Rusko sa stal prvým generálnym riaditeľom, Volzová pomáhala získať peniaze na štart.
O nadštandardných vzťahoch Ruska s mafiánskymi bosmi sa hovorilo už od začiatkov televízie. Tieto špekulácie sa len posilnili 14. decembra 1997, keď Markíza odvysielala reportáž svojho banskobystrického redaktora Dušana Valka z oslavy 31. narodenín vtedajšieho najsilnejšieho bosa slovenského podsvetia Mikuláša Černáka. Objavili sa svedectvá, že na reportáži sa dohodol priamo Rusko s Černákom. O päť dní neskôr – 19. decembra – sa Černák prihlásil na polícii.
Až na krátku prestávku na prelome rokov 2002 a 2003 je dodnes vo väzení, kde si odpykáva doživotný trest za niekoľko vrážd.
Kariéra Pavla Ruska
1981 – 1987 – študoval na Katedre žurnalistiky Univerzite Komenského v Bratislave
1985 – 1989 – pracoval v Slovenskej televízii ako športový redaktor a bol predseda Socialistického zväzu mládeže
1989 – 1994 – pracoval v Slovenskej televízii ako vedúci odboru výskumu programu, vedúci vysielacieho centra a námestník ústredného riaditeľa
1994 – 1996 – pracoval v spoločnosti Lottop, s. r. o. v Bratislave
7. augusta 1995 – Markíza získala licenciu na vysielanie
1995 – 2000 – generálny riaditeľ a spolumajiteľ Televízie Markíza
31. augusta 1996 – Markíza začala vysielať
1998 – Televíziu Markíza obsadila SBS služby spoločnosti Gamatex
2000 – 2002 – predseda rady majiteľov STS Markíza
2001 – založil stranu Aliancia nového občana – ANO, predsedom strany bol do roku 2007
2002 – 24. september 2003 – bol poslanec a podpredseda NR SR
od 24. septembra 2003 do 24. augusta 2005 – bol podpredseda vlády a minister hospodárstva, z funkcie bol odvolaný na návrh predsedu vlády Mikuláša Dzurindu za kauzu Zmenky
od 24. augusta 2005 – uplatnil si poslanecký mandát, pôsobil v NR SR až do predčasných parlamentných volieb v júni 2006
2012 – polícia ho obvinila v kauze Gorila, prokurátor neskôr obvinenie stiahol
23. októbra 2017 – polícia ho obvinila a zadržala, je podozrivý, že si v roku 1997 objednal vraždu svojej vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej
(2005) Kauza zmenky:
Televízny magnát, ako bol v tom čase Pavol Rusko známy, založil v roku 2001 politickú stranu ANO, teda Alianciu nového občana. Do vlády sa dostal už v roku 2002, keď vo voľbách získal osem percent. To mu zaručilo tri ministerské kreslá a pätnásť poslancov počas druhej Dzurindovej vlády. Keď bol pri moci, potopila ho kauza zmenky, na ktorú v tom čase upozornil týždenník Plus 7 dní. Zistili, že v roku 2004 si požičal viac ako deväť miliónov korún od podnikateľa Ľubomíra Blaška, ktorú neuviedol v majetkovom priznaní. Nakoniec vysvitlo, že zmeniek bolo viac. Ruska požiadal vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda o odchod z funkcie. Keď to odmietol, odvolal ho. Jeho traja ministri ho však nenasledovali o vo funkciách ostali.
(1993) Kauza Gamatex:
Vtedajší podnikateľ Marián Kočner, ktorý viedol firmu Gamatex a dnes je skôr známy z takzvaných mafiánskych zoznamov, získal v deväťdesiatych rokoch od ESPE štúdia pohľadávku voči Sylvii Volzovej a Pavlovi Ruskovi. Tá mala vzniknúť po tom, čo ESPE štúdiá pomáhali Markíze s licenciou, za čo jej mal Rusko a Volzová vyplatiť 80 miliónov korún. K tomu však nedošlo a Kočner mal prevziať dlh. Práve preto ochranka firmy obsadila televíziu. Pred Markízou začali protestovať ľudia, ktorí sa proti obsadeniu televízie, ktorú vnímali ako protiváhu vládnej moci Vladimíra Mečiara, búrili. O niekoľko mesiacov neskôr mal Rusko nakoniec Kočnera vyplatiť.
(2012) Kauza gorila:
Pavol Rusko bol ako prvý obvinený aj v kauze Gorila. Polícia ho podozrievala, že v čase, keď bol ministrom hospodárstva, nechal vypracovať analýzu, podľa ktorej je predaj Paroplynového cyklu pre Slovensko nevýhodný. Zákonodarcovia sa však k tejto informácii nedostali a Paroplynový cyklus predali finančnej skupine Penta. Tým bola podľa polície Slovenským elektrárňam spôsobená miliardová škoda. Polícia nakoniec obvinenie stiahla.