Elektronizáciu slovenského zdravotníctva označil už v roku 2008 vtedajší minister zdravotníctva Richard Raši ako svoju prioritu. Po takmer desiatich rokoch a vyše 40 miliónoch, ktoré do projektu išli, vyzerá budúcoročné nasadenie eZdravia konečne reálne. Jeho súčasný šéf Peter Blaškovitš však tvrdí, že od januára všetci pripojení nebudú a kedy sa tak stane, si netrúfne odhadnúť. Hovorí však, že systém je funkčný a v súčasnosti sa snažia vychytať posledné nedostatky.
Čo si majú ľudia v praxi predstaviť pod eHealthom?
Každý segment v súčasnosti prechádza elektronizáciou. Tento projekt riešime v zdravotníctve od roku 2008 a už prišiel čas plnohodnotne ho nasadiť.
V zásade sú to záznamy, ktoré sú v súčasnosti v obehu v papierovej podobe, napríklad správy lekárov, záznamy o vyšetreniach či recepty. To všetko sa prenesie do elektronickej podoby, aby sme zefektívnili návštevy u obvodných lekárov či špecialistov, ktorí budú navzájom prepojení, a to aj s lekárňami.
Ako ste spomenuli, projekt sa rieši už takmer 10 rokov, stál vyše 40 miliónov eur, no jeho uvedenie do praxe sa stále posúvalo. Prečo?
Minulosti projektu sa veľmi venovať nechcem, keďže prioritou je pre mňa budúcnosť. Ak však mám povedať môj osobný názor, jeden z dôvodov môže byť častá zmena konceptov, ktorá vychádzala zo zmien vo vedúcich funkciách. Každý mal totiž na projekt iný pohľad. Po druhé, eZdravie bolo predtým riešené technokraticky, iba ako IT projekt. Bola tam veľmi slabá komunikácia s tými, ktorých sa zmena dotkne najviac – s lekármi a nemocnicami. Keď som minulý rok prišiel do funkcie, zorganizovali sme pravdepodobne prvé stretnutie so zdravot...
Zostáva vám 85% na dočítanie.