Nelegálna nekontrolovaná migrácia predstavuje hrozbu pre súdržnosť a stabilitu Európskej únie, funkčnosť schengenského systému voľného pohybu osôb a hrozbu pre bezpečnosť Slovenska.
Vyplýva to z návrhu novej bezpečnostnej stratégie Slovenska, ktorú vypracovalo tamojšie ministerstvo zahraničia. Upozornilo aj na zvýšenú aktivitu cudzích spravodajských služieb na Slovensku.
Nekontrolovaná migrácia podľa dokumentu vnáša rozpory medzi členské štáty európske 28, zvyšuje mieru populizmu, pomáha k presadeniu extrémistických hnutí v politickom súboji a je pôdou pre organizovaný zločin, ktorý ťaží z pašovania ľudí.
Slovensko síce počas migračnej krízy nečelilo náporu utečencov a odmietlo povinné kvóty na prerozdeľovanie utečencov medzi členské štáty únie, no hodlá podporovať ochranu vonkajších hraníc EÚ a absenciu kontrol na vnútorných hraniciach schengenského priestoru.
Bratislava tiež chce v otázke migrácie presadzovať pomoc v závislosti od možností jednotlivých štátov. Za bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko tamojšie ministerstvo zahraničia označilo silnejúce pôsobenie spravodajských služieb na území krajiny pod Tatrami.
"Ich pôsobenie zahŕňa predovšetkým získavanie informácií, vrátane utajovaných skutočností, ktorých únik ohrozuje záujmy Slovenska a jeho spojencov, snahu o infiltráciu do ústredných orgánov štátnej správy a bezpečnostných zložiek, ovplyvňovanie verejnej mienky a priemyselnú špionáž," uviedlo ministerstvo.
Úrad tiež považuje za bezpečnostné riziko nestabilitu na Ukrajine kvôli konfliktu vo východnej časti tejto východoeurópskej krajiny. Za prípad porušenia základných princípov a noriem medzinárodného práva ministerstvo označilo pričlenenie časti územia Ukrajiny k Rusku ozbrojenou silou na základe nelegitímneho referenda na Kryme a v Sevastopole.