To, že Andrej Danko vypovedal koaličnú zmluvu znamená, že koalícia je v kríze. Myslí si to politológ Jozef Lenč, ktorý poukazuje na to, že premiér Robert Fico ešte minulý týždeň tvrdil, že koalícia v kríze nie je.
"Samotné vypovedanie zmluvy však neznamená pád vlády," upozorňuje Lenč. "Podľa Ústavy je to vtedy, ak je odvolaný predseda vlády, alebo ak sám podá demisiu v prípade, ak je vláde ako celku vypovedaná nedôvera," vysvetľuje.
"Čisto teoreticky by mohla pokračovať aj menšinová vláda. Ak by chcel parlament odvolávať vládu a vyslovovať nedôveru a SNS by zahlasovalo za to, aby vláda skončila, neznamená to automaticky predčasné voľby. Na tie je potrebné, aby za ne zahlasovalo 90 poslancov," hovorí Lenč.
Čo môže nastať
Politológ pomenoval tri možnosti, ktoré teraz môžu nastať. "V hre je buď to, že sa vládna koalícia pokúsi dohodnúť na tom, čo SNS chce a teda, že treba prenastaviť pravidlá. Vytvorí sa nová koaličná zmluva s ktorou bude vláda pokračovať," myslí si.
Druhou možnosťou je menšinová vláda.
Alebo sa v parlamente nájde 90 hlasov na vyhlásenie predčasných volieb.
Prečo to robia
"Jedna možnosť je že si chce Danko vyrokovať lepšie podmienky pre seba a SNS, ale neviem o ničom, čo by mohol ponúknuť, aby ostatní ustúpili zo svojich súčasných pozícií. Danko nemá tromfy s ktorými by mohol posilniť svoju pozíciu," hovorí
V ostatných dňoch sa na SNS útočilo kvôli Plavčanovi, týmto krokom sa môže snažiť o to, aby sa písalo o vládnej kríze a zabudlo sa na škandál s eurofondami.
"Možno samotná vládna koalícia s týmto prišla, aby sa médiá venovali prerábaniu koaličnej zmluvy a odpútali pozornosť od Kaliňákvej a Plavčanovej kauzy, ktoré im výrazne poškodzovali," uvažuje politológ.