Austrália a Nový Zéland "sedia" na odlišných kontinentoch. Súostrovie Nový Zéland je vrcholom 4,7 milióna štvorcových kilometrov veľkej zemskej masy pomenovanej ako Zélandia, vzišlo z novej štúdie. Tento nový kontinent takisto zahŕňa Novú Kaledóniu, spolu s niekoľkými ďalšími územnými a ostrovnými jednotkami v Pacifiku, napísal web televízie CNN, informujú Lidovky.
Práve Nový Zéland a Nová Kaledónia sú izolované ostrovy v juhozápadnom Pacifiku. Nikdy ale neboli považované za súčasť austrálskeho kontinentu, hoci sa v zemepisných učebniciach vyskytoval názov, Australázia, často používaný názov pre súbor týchto ostrovov.
New Zealand may be Australia's smaller neighbor, but it sits on a massive new continent scientists call "Zealandia" https://t.co/RDKdgPVeCW pic.twitter.com/TWLpQn7QUA
— CNN (@CNN) February 17, 2017
Idea mladšieho brata Austrálie -Zélandia- ako ďalšieho kontinentu sveta sa vo vedeckých okruhoch skloňovala už nejakú dobu. Termín Zélandia prvýkrát použil fyzik Bruce Luyendyk v roku 1995.
Štúdia na túto tému za posledných desať rokov dokázala, že nejde o skupinu kontinentálnych ostrovov, ale o povrch s dostatočne veľkou a oddelenou kontinentálnou kôrou. To by teoreticky stačilo, aby toto územie bolo oficiálne vyhlásené za kontinent.
Nazývať toto miesto kontinentom by "znamenalo oveľa viac než len pridané meno na zozname," povedal pre denník The Washington Post vedec Nick Mortimer. "Pomohlo by nám to pochopiť zem pod našimi nohami - a tiež časti, ktoré zemou nie sú - a dopomôcť k výskumu kontinentu iného ako je tých zvyšných sedem," dodal.