StoryEditor

Nové zistenie marí nádeje. Antarktický ľadovec sa láme na kusy a topí zvnútra

30.11.2016, 12:40
Autor:
bonbon
Aktuálny výskum publikovaný v časopise Geophysical Research Letters odhalil ďalšie znepokojujúce zistenie.

Pine Island Glacier, ktorý je známy ako jeden z najrýchlejšie sa topiacich ľadovcov v Antarktíde, sa rozpadá smerom zvnútra von, topí sa teda aj jeho vnútorný pilier.

Oblasť Antarktídy disponuje takým množstvo ľadu, že keby sa roztopila, hladina svetových morí by zrejme v priebehu niekoľkých storočí či tisícročí narástla o neuveriteľných 60 metrov a zaplavila by značnú časť pevniny. 

Presný moment, v ktorom bude globálne otepľovanie tlačiť túto krehkú oblasť za bod, z ktorého niet návratu, nie je celkom jasný - aj keď v prípade mnohých odborných štúdií vydaných v poslednej dobe je pravdepodobnejšie, že to bude skôr ako neskôr, píšu International Business Times.

Nová štúdia na základe analýzy satelitných snímok oblasti zistila, že trhlina, ktorá viedla k odlomeniu 362 štvorcových kilometrov ľadovca v polovici roka 2015 vznikala takmer dva roky prevažne v strede ľadového štítu.

Vznikla na samom základe ľadovej kryhy takmer 32 kilometrov od vnútrozemia v oblasti, kde sa ľad v porovnaní s okolitými kryhami stenčuje.

"Trhliny sa väčšinou tvoria na okrajoch, kde je ľad tenký," tvrdí vedúci výskumník Ian Howat z Ohio State University v pondelkovom vyhlásení. "Avšak, táto posledná aktivita ľadovca Pine Island Glacier svedčí skôr o tom, že niečo oslabilo stred ľadovcového poľa, pričom najpravdepodobnejšie je, že trhliny spôsobuje ľadové podložie narušené otepľovaním oceánu."

Nie je to prvýkrát, čo vedci zdôraznili neistú situáciu v Západnej Antarktíde. Minulý mesiac napríklad dve nové štúdie z NASA a University of California odhalili, že ľadovce v Západnej Antarktídy ustupujú nevídaným tempom pre teplú vodu cirkulujúcu pod ľadovcom.

"Je pravdepodobné, že uvidíme rapídny úpadok Západnej Antarktídy ešte počas našich životov," hovorí Ian Howat.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

01 - Modified: 2024-11-21 19:00:15 - Feat.: - Title: Greenpeace protestuje proti výstavbe nového jadrového zdroja, klíme nepomôže 02 - Modified: 2024-11-21 09:00:00 - Feat.: - Title: Teplé tropické lesy na Antarktíde? Nový objav jantáru ukazuje, že kedysi tento kontinent nebol zamrznutou pustinou, ale zelenou oázou 03 - Modified: 2024-11-20 23:00:00 - Feat.: - Title: Toto bude prvý celý rok s globálnym otepľovaním nad 1,5 stupňa, hovorí predpoveď. Čo to pre nás znamená? 04 - Modified: 2024-11-19 14:35:45 - Feat.: - Title: Ako môžete znížiť svoju uhlíkovú stopu? Vyskúšajte sa, čo viete o klimatickej zmene a jej následkoch 05 - Modified: 2024-11-16 09:00:00 - Feat.: - Title: Antropológ Martin opisuje rituály Papuáncov: V kmeni Vokeo majú menštruáciu aj muži, inde dievčatám odsekávali články prstov
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
21. november 2024 22:22