Je 20 až 50 percentná šanca, že žijeme vo virtuálnej realite, či ak chcete, v Matrixe. Tvrdia to analytici Bank of America. Touto v poslednej dobe často rozoberanou teóriou sa už zaoberalo viacero známych osobností vrátane známeho amerického podnikateľa a futuristu Elona Muska.
Zároveň analytici tvrdia, že ak aj vo virtuálnej realite žijeme, nikdy sa o tom nedozvieme, píše portál Independent.
V správe sú citovaní poprední filozofi, vedci a ďalší myslitelia. „Je možné, že s pokrokom v umelej inteligencii, vo virtuálnej realite a výkone počítačov, sa mohli členovia budúcich civilizácii rozhodnúť spustiť simuláciu svojich predkov,“ píše sa v správe.
O tejto myšlienke hovoril v júni tohto roka aj Elon Musk. Vyhlásil, že šanca, že nežijeme v počítačovej simulácii, je len „jedna ku miliardám“.
Naše životy takmer určite prebiehajú v umelom svete poháňanom umelou inteligenciou a vysoko výkonnými počítačmi, rovnako ako vo filmovej ságe Matrix, tvrdil vtedy Musk.
Pozrite si video, na ktorom Elon Musk prezentuje túto myšlienku:
Príčinu Musk vidí najmä vo veľmi rýchlom technologickom pokroku. Hlavným argumentom podľa neho je, že už naša civilizácia nie je ďaleko od vytvorenia virtuálnej reality.
Preto je podľa amerického podnikateľa vysoko pravdepodobné, že vyspelá civilizácia vytvorila simuláciu, v ktorej my dnes žijeme.
Pôvodcom tejto teórie je oxfordský profesor filozofie Nick Bostrom. Prišiel s ňou v roku 2003.
Uznávaný astrofyzik Neil DeGrasse Tyson tvrdí, že pravdepodobnosť, že vesmír je len simulácia, „môže byť veľmi vysoká“.