V súvislosti s vírusom zika sa doteraz hovorilo primárne len o ženách a potenciálnej hrozbe mikrocefálie u novorodencov. Na svete je však už aj prvá štúdia na laboratórnych myšiach, ktorá naznačuje, že nákaza zikou nemusí byť pre dospelého človeka až taká neškodná, ako sa doteraz zdalo.
Podľa Josepha Gleesona, vedúceho Laboratória detských mozgových porúch na Rockefellerovej univerzite má vírus vplyv na populáciu buniek, ktoré majú na starosti nahrádzanie odumretých neurónov a okrem iného sú považované za dôležitých hráčov pri učení a pamäti.
Gleeson upozorňuje, že zatiaľ je o efekte ziky málo informácií a je možné, že ľudia so silnou imunitou by sa mu vedeli ubrániť. Efekt na tých, ktorí majú imunitný systém oslabený, je neznámy. „V ľahších prípadoch môže vírus ovplyvniť dlhodobú pamäť či riziko depresie, nemáme však nástroje na testovanie dlhodobých účinkov,“ dodal vedúci výskumu. V súvislosti s následkami vírusu existuje ešte stále veľa otáznikov. Tým najdôležitejším je, nakoľko reprezentatívne sú výsledky testov na myšiach pre ľudských pacientov.