Chrápanie vzniká chvením mäkkého podnebia a dokáže poriadne znepríjemniť nielen spánok, ale aj život cez deň. Okrem lekárskeho zákroku môže niekedy pomôcť i napríklad zmena spánkovej polohy alebo zvlhčovač vzduchu, píše Marcela Svobodová pre idnes.cz.
Bohužiaľ chrápanie nie je len nepríjemná záležitosť, ktorá môže ovplyvniť napríklad partnerský vzťah, ale predstavuje aj zvýšené riziko úmrtia. "Ak má nejaký človek spánkovú apnoe, dochádza u neho v spánku k desaťsekundovým až minútovým zástavám dychu. Kvôli zástavám dychu klesá hladina kyslíka v krvi, čo vedie k nedostatočnému okysličovaniu orgánov. Z toho plynú vysoké zdravotné riziká ako časté zástavy dychu s vyšším výskytom ochorenia srdca, vysokým tlakom, infarktom, cukrovkou a mŕtvicou. Dychová zástava v spánku núti mozog vysielať signály k uvoľneniu dýchacích svalov. Kvôli tejto mozgovej činnosti sa človek dostáva viac než desaťkrát za hodinu do polospánku. Po prebudení sa necíti oddýchnuto, ale trpí únavou, vyčerpaním a vyššou mierou stresu. Všetko dohromady vedie k častejšiemu riziku chorôb opísaných vyššie, ale aj k poruchám potencie. Nasledujúci deň by sa dal v podstate opísať ako stav po prepitej noci, aj keď ste sa alkoholu ani nedotkli, "upozornila na nebezpečenstvo chrápania Petra Řehořková z Kliniky estetickej medicíny Petra Clinic.
Chrápanie je väčšinou spôsobené tým, že vzduch v dýchacích cestách naráža na prekážku, ktorú rozochveje. Tou môže byť znížené mäkké poschodie, rozšírené tkanivo v nosohltane alebo zhoršená nosová priechodnosť vzniknutá opäť povolením tkanív či nachladnutím. "Chrápanie je až v 70 percent prípadov dedičná záležitosť," uviedla Řehořková. Aj keď podľa mnohých odborníkov sa chrápanie natrvalo a s istotou zbaviť nedá, je možné tento problém zmierniť.