StoryEditor

Napriek teroristom či záplavám sme optimisti. Dokazujú to naše jazyky

15.02.2015, 09:32
Autor:
stlstl
Vedci zistili, že ľudstvo má tendenciu používať pozitívne zafarbené slová. Bez ohľadu na reč.

Arabské filmové titulky, kórejské tweety, ruské romány, čínske webové stránky, anglické texty piesní a dokonca aj stránky New York Times z obdobia vojny - vedci preskúmali miliardy slov a potvrdili, že máme sklon používať „šťastné“ slová. Ešte v roku 1969 prišli dvaja psychológovia z Univerzity v Illinois s takzvanou hypotézou Pollyanna - teda, že existuje univerzálna tendencia človeka používať pozitívne slová častejšie ako tie negatívne. A teda, že ľudia majú sklon pozerať sa na život z tej lepšej stránky. Táto špekulácia vyvolala v tej dobe obrovskú diskusiu. 

Dnes, o vyše 45 rokov neskôr, sa tím vedcov z Univerzity vo Vermonte a Mitre Corporation podujali toto tvrdenie preskúmať. A potvrdili to, čo v minulom storočí len tušili. Výsledky ich bádania priniesol portál sciencedaily.com.
„Pozreli sme sa na desať jazykov," hovorí matematik a vedúci štúdie Peter Dodds z vermontskej univerzity, „a v každom zdroji, ktorý sme skúmali, sa potvrdilo,  že ľudia používajú viac pozitívnych slov než tých negatívnych." Hoci to v dnešnom svete plnom násilia a katastrof (aj podľa správ z médií) môže znieť veľmi čudne, dáta nepustia. 



Nová štúdia s názvom Ľudský jazyk odhaľuje všeobecný sklon k pozitivizmu si posvietila na atómy jazyka, teda slová. Vo výpočtovom stredisku zhromaždili miliardy slov z celého sveta z 24 typov zdrojov vrátane kníh, sociálnych médií, webových stránok, televíznych a filmových titulkov či hudobných textov. „Napríklad sme zhromaždili približne sto miliárd slov napísaných v tweetoch,“ objasňuje matematik Chris Danforth. 

Z týchto zdrojov potom tím identifikoval asi desaťtisíc najčastejšie používaných slov v každom z desiatich jazykov - angličtiny, španielčiny, francúzštiny, nemčiny, brazílskej portugalčiny, kórejčiny, čínštiny, ruštiny, indonézštiny a arabčiny. Potom zaplatili takzvaným rodeným hovorcov, aby zhodnotili všetky tieto slová na deväťbodovej škále pozitivizmu - od poriadne zamračenej tváre až po široký úsmev. Získali tak päť miliónov hodnotení jednotlivých slov. V priemere napríklad v angličtine slovo smiech dostalo 8,50 bodu, jedlo 7, 44, kamión 5,48, the (anglický člen) 4,98, chamtivosť 3,06 a terorista 1,30.

Prehliadač Google španielskych stránok mal najvyššie priemerné skóre šťastia a čínske knihy najnižšie. Ale, bez ohľadu na jazyk, všetky skúmané zdroje skončili nad neutrálnou hranicou. „Vo všetkých prípadoch sa zistil príklon k používaniu pozitívne zafarbených, alebo ak chcete šťastných slov,“  hovorí Danforth.

Zdroj: sciencedaily.com

01 - Modified: 2007-03-14 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Ahold na odchode vynovuje
01 - Modified: 2024-10-29 23:00:00 - Feat.: - Title: Otras mozgu? Vďaka, radšej zlomeninu! O veľkej hrozbe, ktorá straší nielen hokejistov 02 - Modified: 2024-10-29 12:41:21 - Feat.: - Title: Vedci poznajú definitívnu odpoveď na to, ako často by ste si mali meniť spodné prádlo. Niektorých to určite nepoteší 03 - Modified: 2024-10-25 07:00:00 - Feat.: - Title: Prečo milujeme horory a strašenie, keď svet je sám o sebe temným miestom? Psychologička vysvetľuje tento desivý fenomén 04 - Modified: 2024-10-24 10:37:28 - Feat.: - Title: Slovenský zdravotnícky systém je piaty najhorší v Európe, ukázala nová štúdia Globsecu 05 - Modified: 2024-10-14 10:14:38 - Feat.: - Title: VIDEO Ako by vyzerala Zem rok po tom, čo by ľudstvo náhle vyhynulo? Takto by vyzeral tvoj dom, mesto či okolie
menuLevel = 2, menuRoute = science/veda, menuAlias = veda, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
05. november 2024 08:57