Napriek tomu, že ide o jeden z najprirodzenejších zvukov, ktoré vydávame, výskumu smiechu sa venovalo v porovnaní s inými fyziologickými javmi pomerne málo pozornosti. Kognitívna neurovedkyňa Sophie Scott je ním fascinovaná od dôb, keď sa ako šesťročná chcela pridať k svojim rodičom, ktorí sa od smiechu doslova váľali po zemi. Dôvod? Dobová pesnička, v ktorej sa spievajú texty napísané na tabuľkách, ktoré prikazujú, čo sa nesmie robiť vo vlaku na záchode.
Sophie vám okrem niekoľkých naozaj čudesných, i keď zábavných, nahrávok smiechu ukáže ďalšie zaujímavé fakty. Napríklad, že vekom sa učíme rozoznávať hraný smiech od ozajstného. Ale aj to, prečo sú oba veľmi dôležité.
Pozrite si inšpiratívne video nakrútené v rámci projektu TED, ktoré je ako stvorené do dnešných časov, keď máme pocit, že veľa dôvodov na smiech nie je.
ČO JE TO TED
TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju niekoľkominútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com.
Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.