Čína sa stala treťou krajinou na svete, ktorá na Mesiac úspešne vyslala lunárny modul. Takzvaný Nefritový králik dosadol na jeho povrch v sobotu, potvrdila čínska štátna televízia.
Podľa BBC Nefritový králik váži 120 kilogramov, za hodinu prejde až 200 metrov a dokáže vyšplhať na kopec s 30-stupňovým sklonom. Jeho putovanie po povrchu Mesiaca by malo začať niekoľko hodín po pristátí.
Šesťkolesové “vozidlo” sa do vesmíru dostalo v rámci misie Čchang E - 3 . Z kozmického strediska Si- čchang odštartovalo 1. decembra.
Nejde o prvé putovanie Číňanov na Mesiac. Vesmírnej misie Čchang E - 1 ( 2007 ) a Čchang E - 2 ( 2010 ) však mali za úlohu iba pozorovanie a fotografovanie jeho povrchu.
Sonda bezpečne pristála na mieste pomenovanom Záliv dúhy (Sinus Iridium). Čína sa tak po Spojených štátoch a niekdajšom Sovietskom zväze stala len treťou krajinou, ktoré sa na povrchu Mesiaca podarilo takzvané mäkké pristátie.
Víkendový úspech Nefritového králika je doterajším vrcholom čínskeho vesmírneho programu. Tamojší výskumníci však mieria ešte vyššie, do roku 2020 by na Mesiac radi vlastnými silami dopravili živého človeka.
Na palube “vozidla” je okrem fotografického vybavenia aj dvojica mechanických ramien. Tá by mala povrch Mesiaca navŕtať a získať vzorky pôdy, ktoré následne podrobia chemickému rozboru. Objavujú sa aj hlasy , že v budúcnosti sa Čína bude pokúšať nájsť na Mesiaci využiteľné suroviny.
Energiu Nefritovému králikovi dodávajú solárne panely, stroj by mal podľa odhadov čínskych konštruktérov fungovať aspoň štvrť roka.