Digitálne technológie vo veľa veciach uľahčili ľudstvu život. Avšak ako to už býva, veľa dobrých vecí so sebou prináša aj tie zlé. Sme prvá éra ľudí, ktorí žijú vo svete prepojenom internetom a technológiami a až teraz si začíname uvedomovať aj tmavú stránku našej pohodlnosti. Spísali sme pre vás štyri dôvody, prečo nás technológie robia staršími, ako skutočne sme.
Umelé svetlo a televízia
Vynájdením umelého svetla sa náš spánok začal postupne skracovať. Dve, tri generácie pred nami, spávali o hodinu a pol viac. Svetlom sme začali potlačovať tvorbu melatonínu, ktorý moduluje náš spánok. Televízie, mobilné zariadenia a tablety tomu začali napomáhať ešte viac.
Slabý spánok spôsobuje čierne kruhy pod očami, vyzeráme a najmä sa cítime unavenejšie.
Vyriešite to len vtedy, keď zo svojej postele urobíte zónu bez technológii a vyvarujete sa im pred spánkom.
Technický krk
Čudovali by ste sa, ale už aj tento pojem sa zavádza do medicíny. Technický krk je niečo podobné ako tenisový lakeť. Vzniká pri zohýbaní hlavy k mobilnému zariadeniu. Častým pozeraním sa priamo dolu k telefónu neprirodzene naťahujete krk a pôsobíte väčšou váhou na šiju. Problémom trpia najmä dámy, ktorým sa už v mladom veku objavujú vrásky.
V minuloročnom výskume Kennetha Hasrajna sa môžete dočítať, že jediným spôsobom ako sa vyvarovať takýmto vráskam, je naučiť sa zdvíhať mobilný telefón vyššie, aby ste neprirodzene nemuseli naťahovať krk.
Starnutie očí
Aj teraz si môžete uvedomiť, že pri pohľade do displeja žmurkáte oveľa menej, ako je bežné. Doktori hovoria, že to je až o 50 percent menej, ako inokedy. Toto vysušuje vaše oči, rozmazáva videnie a často spôsobuje migrény.
Dávajte si preto časté pauzy od pozerania sa do obrazoviek. Prejdite sa napríklad po kancelárii.
Strata pamäte
Kedysi bolo bežné, že ste vedeli telefónne čísla väčšiny svojich priateľov, pamätali ste sa, kedy ide v kine film alebo ste vedeli, kedy a kde sa máte stretnúť s priateľmi. Dnes je dôležité pamätať si pár hesiel. Vo všetkom ostatnom sa spoliehame na mobilné telefóny, elektronické diáre a počítače. Naša pamäť rokmi zlenivieva.
Riešením je, učiť sa menej spoliehať na technológie. Napríklad pri hľadaní cesty nevyťahujte hneď navigáciu, ale pospomínajte si lepšie, ako vyzerá cesta, ktorou ste chceli ísť.