Počasie by nám raz mohlo prestať robiť starosti. Teda minimálne vtedy, ak odborníci budú pokračovať vo vývoji novej techniky, ktorá by mala byť schopná vyslať laserový lúč s veľkou energiou do mrakov, ktorým by mohla spustiť dážď alebo vyvolať blesky. Pracujú na nej vedci z University of Central Florida a University of Arizona.
Šlo by vlastne o dva lúče - jeden by obklopil druhý a pôsobil by ako rezervoár energie. Tým by sa malo podariť vyslať lúč na väčšie vzdialenosti, než bolo doteraz možné. Sekundárne lúč by mal pomáhať predchádzať plytvaniu vysokej intenzity primárneho zväzku.
Vedci vychádzajú zo skutočnosti, že kondenzácia vody a činnosť bleskov v oblakoch sú spojené s veľkým množstvom statických nabitých častíc. Stimulácia týchto častíc správnym druhom laseru je kľúčom k tomu, že jedného dňa budeme možno vedieť vyvolať dážď, ak to bude potrebné.
Lasery už teraz vedia „cestovať“ na veľké vzdialenosti, ale „keď laserový lúč dosiahne určitú intenzitu, správa sa inak ako zvyčajne - zrúti sa dovnútra sám seba," uviedol Matthew Mills, postgraduálny študent v Centre pre výskum a vzdelávanie v optike a laseroch. " Kolaps je natoľko intenzívny, že elektróny kyslíka a dusíka vo vzduchu vytvoria plazmu, či skôr elektrónovú „polievku". Tá vytvára podmienky na to, aby sa v oblakoch dal raz umelo vytvoriť dážď alebo blesky. Vedci sa však musia ešte vysporiadať s mnohými problémami v takom nestabilnom prostredí, akým sú búrkové oblaky.
Zdroj: sciencedaily.com