Či je medzi nimi aj slovenčina alebo čeština, zatiaľ Google nepotvrdil.
Za čarovnou formulkou "Hey, Google" už by čoskoro nemuseli nasledovať len slovné pokyny v angličtine, nemčine alebo v jednom z ďalších šiestich svetových jazykov. Google totiž na svojom blogu ohlásil, že Google Assistant sa do konca roka naučí celkovo vyše 30 jazykov. Podľa firmy tým pokryje 95 percent užívateľov operačného systému Android po celom svete, píše Technet.cz.
Google zatiaľ neuverejnil, aké jazyky sa jeho umelá inteligencia naučila. Spomenul menom len niektoré: nórčinu, holandčinu, hindčinu, indonézštinu, švédčinu a thajčinu. Či v zozname je aj slovenčina alebo čeština, môžeme len hádať.
Asistent musí zvládnuť oveľa viac, než len rozpoznať reč a syntetizovať reč. Je potrebné tiež optimalizovať konverzačné vzorce, vyladiť odpovedanie na otázky a zabezpečiť, že nedôjde k trápnym omylom. Kým Google spustí asistenta v novom jazyku, testuje napred akúsi "alfa verziu", ktorá spočíva v strojovom prekladaní komunikácie.
Teda napríklad takto:
- používateľ položí otázku v češtine: Hej, Google, kdy dneska v Praze zapadne slunce?
- systém použije rozpoznávanie reči v jazyku čeština k prepisu
- potom testovacia verzia preloží vetu z češtiny do angličtiny: "When the sun sets in Prague today."
- túto otázku položí anglickému Google Assistant
- Google Assistant odpovie: "The Sun will set at 5:34 PM"
- túto vetu preženie prekladačom a získame výslednú odpoveď: „Slunce bude nastaveno v 17:34.“
- Tento príklad ukazuje, že prekladané služby asistenta nie sú vždy ideálne. Preto Google nechce také lokalizácie púšťať von, kým nie sú vyladené priamo pre daný jazyk, nie len prekladané.
Google už povedal, v ktorých jazykoch spustí asistenta najskôr. To potvrdzuje aj snímka z prezentácie z konferencie Digital News Initiative v Amsterdame (ide o neoficiálnu snímku):
Voor het eerst officieel uitgesproken door Google: Google Assistent komt dit jaar naar Nederland (we zijn blauw op de kaart!) #dnisummit #dni2018 pic.twitter.com/fYyU12FWpD
— Elger van der Wel (@elger) February 15, 2018
Podľa tejto mapy majú Česko a Slovensko zatiaľ smolu. Na mape medzi 25 jazykmi nie sú, uprostred Európy je v modrom bloku diera v tvare slovenských a českých hraníc. Zrejme teda nebudú v "prvej veľkej várke".