Svetoznámy vedec, Stephen Hawking, v rozhovore pre časopis Wired varoval pred možnosťami umelej inteligencie, ktorá podľa neho môže ľudstvo jedného dňa úplne nahradiť.
Vedec sa obáva toho, že niekto raz vytvorí umelú inteligenciu, ktorá bude schopná sa sama neustále zlepšovať, až bude ľuďom naradená. Podľa neho bude výsledok tohto procesu "nová forma života.“
"Bojím sa, že umelá inteligencia raz ľudí úplne nahradí. Ak ľudia vytvárajú počítačové vírusy, niekto vytvorí umelú inteligenciu, ktorá sa sama zlepšuje a šíri. Bude to nová forma života, ktorá bude schopnejšia ako ľudia,“ vyjadril svoje obavy Hawking.
Mali by sme hľadať nový domov
Fyzik zároveň vyzval, aby ľudia viac investovali do vesmírnych programov. Nová vesmírna doba môže motivovať mladých ľudí, aby sa zaujímali o vedu. Podľa Howkinga budeme čeliť "vážnym dôsledkom“ pokiaľ viac ľudí neprejaví záujem.
Dôležitosť skúmania vesmíru vidí Hawking aj v hľadaní obývateľných planét. "Obávam sa, že sme dosiahli bod, kedy sa nedokážeme vrátiť. Naša zem začína byť pre nás príliš malá, globálna populácia rastie alarmujúcou rýchlosťou a sme v ohrození seba-deštrukcie,“ varoval vedec.
Technológie by sme mali strážiť
Tieto jeho vyjadrenia prišli po dlhej dobe, odkedy vedec naposledy verejne hovoril o vývoji umelej inteligencie.
Na začiatku tohto roka vyzval na kontrolu technológií, aby sme zabránili zničeniu ľudskej rasy. Zároveň vtedy dodal, že ľudia musia nájsť spôsob, ako rýchlo identifikovať potenciálne hrozby skôr, než stihnúť eskalovať a ohroziť civilizáciu.
Môže nás zničiť
Minulý rok zase varoval, že umelá inteligencia buď zničí alebo totálne zmení civilizáciu. Počas prejavu pri otváraní centra na výskum umelej inteligencie na univerzite v Cambridge Hawking povedal: "Verím, že nie je veľký rozdiel medzi tým čo môže dosiahnuť biologický mozog a čo môže dosiahnuť počítač. Takže počítače sa môžu teoreticky vyrovnať ľudskej inteligencii –a prekonať ju.“
Hawkingov prejav na Cambridge University:
Na druhej strane, Hawking vidí vo využívaní umelej inteligencie aj nesporné výhody. "Potenciálne výhody vytvárania inteligencie sú obrovské. Nevieme odhadnúť, čo by sme mohli dosiahnuť, ak budú naše mysle zosilnené umelou inteligenciou.“
"Možno s nástrojmi tejto novej technologickej revolúcie budeme schopný zvrátiť časť škôd, ktoré sme prirodzenému svetu spôsobili tou poslednou – priemyselnou. Samozrejme sa budeme snažiť vyhubiť choroby a chudobu. Každá stránka našich životov sa zmení. V skratke, úspech vo vytváraní umelej inteligencie môže byť najväčšou udalosťou histórie našej civilizácie,“ uzavrel optimisticky vedec.