Čo môžeme očakávať v najbližších mesiacoch?
Výskyt covidu a aj vznik mutácií vírusu SARS-CoV-2 je očakávaným javom. Vírus zrušením plošných opatrení nezmizol, naďalej cirkuluje prakticky na celom svete a naďalej u ľudí vyvoláva covid.
Výnimkou nie je ani Slovensko, svedčí o tom napríklad aj kontinuálny výskyt vírusu SARS-CoV-2 vo vyšetrovaných odpadových vodách. Momentálne v nich sledujeme mierne zvýšenie výskytu SARS-CoV-2 vo všetkých krajoch.
Nasledujúce obdobie očakávame zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení, aj hospitalizácií, najmä v období chrípkovej sezóny, ktorá trvá od októbra až apríla, kedy ľudí vo zvýšenej miere postihujú respiračné ochorenia, medzi ktoré patrí aj covid.
Svetová zdravotnícka organizácia zrušila 5. mája 2023 stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu v súvislosti s ochorením COVID-19, čím signalizovala v prvom rade ústup z pohotovostného krízového režimu, nie koniec pandémie.
Plánujete opäť zavádzať celoplošné opatrenia?
Aktuálne nie je úvaha o zavedení celoplošných opatrení. V prevencii vzniku ochorení v súčasnosti preferujeme zodpovedný a proaktívny prístup občanov pri ochrane ich vlastného zdravia.
Väčšina krajín zrušila verejno-zdravotné a sociálne opatrenia, a aj napriek pretrvávajúcej cirkulácii SARS-CoV-2 došlo k výraznému zníženiu hospitalizácií, pobytov na JIS a úmrtnosti vo všetkých vekových skupinách populácie.
Podieľajú sa na tom viaceré faktory, vrátane nárastu imunity populácie voči infekcii, očkovania, včasnej diagnostiky a dostupnosti liečby. Globálne sa imunita na úrovni populácie výrazne zvýšila, jej nárast významne ovplyvnilo používanie vakcín a imunita po prekonaní covidu, alebo kombinácia oboch možností, takzvaná hybridná imunita.
A čo cielené zatváranie škôl?
Výchovno-vzdelávací proces je možné prerušiť za predpokladu, že je chorobnosť vysoká, teda ak chýba viac ako 20 percent žiakov z celkového počtu detí. Toto je vš...
Zostáva vám 85% na dočítanie.