Nežiaduce reakcie po očkovaní vakcínami proti COVID-19 sú väčšinou len mierne a krátkodobé, u niektorých z nás sa ani neobjavia.
Aj keď lekári nemôžu presne predpovedať, ako bude niekto na očkovanie reagovať, identifikovali niekoľko vzorcov založených na veku, pohlaví, zdravotnom stave a dávke, ktorú dostáva.
Podľa klinických štúdií sú vedľajšie účinky všeobecne výraznejšie u žien a mladších dospelých, najmä po druhej dávke. Prečo je to tak?
AstraZeneca a zrazeniny
Pozrime sa najprv na vakcínu firmy AstraZeneca používanú aj na Slovensku, ktorá momentálne vyvoláva veľkú pozornosť.
Táto očkovacia látka najčastejšie spôsobuje len nezávažné vedľajšie účinky ako bolesť v mieste vpichu, únavu, bolesť hlavy a svalov, zimnicu či pocit nevoľnosti.
V posledných týždňoch sa však začali objavovať prípady, keď malému množstvu ľudí zaočkovanému AstraZenecou vznikli krvné zrazeniny v mozgu, brušnej dutine a tepnách, v niektorých prípadoch boli pozorované spolu s nízkym počtom krvných doštičiek či krvácaním.
Podľa Európskej liekovej agentúry tam existuje možná súvislosť a zrazeniny by mali byť uvedené ako veľmi zriedkavý vedľajší účinok tejto vakcíny.
„Konkrétne rizikové faktory ako vek, pohlavie alebo predchádzajúce zdravotné komplikácie sa nedali potvrdiť, keďže tieto zriedkavé javy sa vyskytli vo všetkých vekových kategóriách,“ uviedla v stredu výkonná riaditeľka EMA Emer Cookeová.
Jedna z pravdepodobných príčin je imunitná odpoveď, ktorá vedie k poruche podobnej tej, aká vzniká u pacientov liečených heparínom.
Výhody tejto vakcíny však...
Zostáva vám 85% na dočítanie.