Patria k najdômyselnejším mechanizmom našej pohybovej sústavy. A, žiaľ, aj poruchy, ktoré kĺby postihujú, sú pomerne dômyselné. Tu je krátky výpočet tých najčastejších: artróza, artritída, dna, syndróm karpálneho tunela, Bechterevova choroba, osteochondróza, chondropatia jabĺčka, výron do kolenného kĺbu.
A, áno, na čele zoznamu sa nachádza tá suverénne najrozšírenejšia. Artrózou – teda poškodením a úbytkom kĺbovej chrupavky, ale aj okolitých štruktúr, predovšetkým kĺbového puzdra, výstelky, väzov alebo šliach – trpí približne 12 percent populácie. A vo veku nad 65 rokov je to až 40 percent ľudí.
Pod toto vysoké číslo sa čiastočne podpisuje aj fakt, že artróza v skutočnosti nepredstavuje jedinú chorobu, a už vôbec nie s rovnakými príčinami. „Existuje primárna artróza, ktorej príčiny nepoznáme a je veľmi pravdepodobne podmienená geneticky. Keď ju má niekto z príbuzných, je vysoký predpoklad, že ju budete mať aj vy,“ vyjadril sa v rozhovore pre HN magazín Andrey Švec, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre ortopédiu.
„A potom je veľká skupina sekundárnych artróz, ako sú napríklad tie poúrazové, prípadne zápalové, kam sa zaraďujú pacienti s reumatoidnou artritídou či psoriatickou artropatiou. Ďalej sú to pacienti s rôznymi metabolickými ochoreniami, ako je napríklad dna, ale aj pacienti s hematologickými ochoreniami – napríklad s hemofíliou,“ dodáva.
Svitá ľuďom s týmito problémami nová nádej? A čoho by sme sa mali vyvarovať my ostatní, aby nás kĺby nezrádzali? Pozrite si aj galériu, ktoré potraviny sú dobré pre kĺby:
O sedení a státí
To úplne najhoršie, čo môžeme svojim kĺbom vykonať, je tyranizovať ich dlhým státím. Tejto činnosti sa ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.