Snáď každý sa chce na prípadné stretnutie s infekciou Covid-19 pripraviť čo najlepšie, a tak sme ochotní vyskúšať všeličo. Sociálne siete i médiá sú plné rád, ako imunitu posilniť, a spolu s nimi existujú dlhé rady ponúk potravinových doplnkov s cieľom otvoriť peňaženky verejnosti, ktorá sa obáva nákazy.
Lenže o čo sú reklamy presvedčivejšie, o to viac chýba potrebný dôkaz o tom, že sú spomínané tvrdenia pravdivé. Napriek tomu majú odporúčania, ktoré vyzerajú len trochu nádejne, za následok takmer hromadný útok na lekárne. Inak povedané, chytáme sa každej nádeje, aj keď nedáva zmysel, píšu Lidovky.
Nebezpečné skratky
Zrejme najviac sa hovorí o vitamíne C, ktorý teraz niektorí lekári odporúčajú pri prevencii i liečbe Covidu-19, a tiež o potrebe zvýšenia príjmu vitamínu D. K podávaniu "céčka" v infúziách zostáva český Štátny zdravotný ústav obozretný a varuje, že lekári tak robia na vlastné nebezpečenstvo, pretože ide o neoverenú liečbu.
„Pravidelný prísun ovocia a zeleniny ale rozhodne pomôže vašej imunite,“ konštatuje ústav. Súčasne nabáda k zvýšenému príjmu vitamínu D; ak ho telo nemá dostatok, imunitný systém nefunguje správne. Predstava, že prehltnutie kapsule "déčka" je univerzálne riešenie pre všetkých a zaručí, že sa človek koronavirovej nákaze ubráni, by ale bola nebezpečná skratka.
„Problém je, že silný imunitný systém sám o sebe nezaručuje, že sa človek nenakazí. V hre je celý rad ďalších faktorov, vrátane toho, či a ako starostlivo dodržiava napríklad preventívne alebo akú dlhú dobu bol vystavený zdroju infekcie,“ upozorňuje imunológ Zdeněk Zadražil, ktorý pôsobí na 1. lekárskej fakulte a Prírodovedeckej fakulte Univerzity Karlovej.
Nový typ koronavírusu sa šíri kvapôčkami, ktoré chorý človek "rozprskne" do...
Zostáva vám 85% na dočítanie.