Štúdi ukazuje, že ak má infikovaný človek rúško, skutočne tým bráni prenosu "svojich" koronavírusov na iných ľudí, píšu Lidovky.cz.
Avšak štúdia sa nezaoberala súčasným koronavírusom označovaným ako SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19. Závery sú založené iba na podobnosti tohto vírusu s inými, ktoré boli skúmané.
Nancy Leungová z Hongkonskej univerzity so svojimi kolegami uskutočnila pokusy v Hongkongu v rokoch 2013 až 2016. Teda v čase, keď terajší vírus ešte vôbec nebol na svete.
Do experimentu sa dostalo 111 osôb infikovaných vírusmi, z ktorých sedemnásť bolo infikovaných bežnými koronavírusmi, ktoré spôsobujú nádchu a výnimočne môžu prerásť v zápaly dýchacích ciest. Ostatní pacienti mali v tele vírusy chrípky alebo rhinovírusy, ktoré sú najčastejšími nositeľmi prechladnutia.
Pokusné osoby dýchali a kašľali do meracieho prístroja v rúšku a bez rúška po dobu pol hodiny. V zachytenom vzduchu potom výskumníci zisťovali vírusy podľa ich genetických znakov. Ukázalo sa, že rúško radikálne zrazilo množstvo koronavírusov vo vydychovanom i vykašľanom vzduchu. Znížilo tiež množstvo chrípkových vírusov, avšak nemalo vplyv na rhinovírusy.
Pretože nový nebezpečný koronavírus sa podobá tým skúmaným, výskumníci predpokladajú, že rúško skutočne účinne bráni jeho prenosu z infikovaného človeka na okolitých ľudí. A že teda naozaj platí pravidlo „moje rúško chráni teba, tvoje rúško chráni mňa“.
Infikovaný človek šíri nákazu aj predtým, než vôbec začne pociťovať príznaky ochorenia COVID-19. Rúškoby teda zrejme mali nosiť všetci ľudia, pretože nikto si nemôže byť úplne istý, že sa mu nákaza vyhla.