Biochemik Jan Konvalinka poskytol rozhovor pre Lidovky.cz.
Istý kanadský stevard sám nakazil asi dvetisíc svojich partnerov vírusom HIV, čím zavliekol infekciu do New Yorku a celej Severnej Ameriky. Následná epidémia začala decimovať USA a prispela k tomu, že sa farmácia vrhla na antivirotiká. Nemali by sme sa mu dnes vlastne poďakovať?
Svojím spôsobom máte pravdu, až na pár drobností. Dotyčný nebol jediný, kto HIV priniesol. Tých ciest bolo viac. Ďalšou vetvou bola homosexuálna komunita na Haiti, ktorá priniesla vírus do San Francisca. A nebyť Dr. Antonína Holého, v ktorého ústave dnes pracujem, tak toho vieme o vírusoch a najmä o látkach proti nim účinným omnoho menej.
Ten príbeh liekov proti HIV a hepatitíde je fascinujúci...
On sa často rozpráva len ako príbeh geniálneho a trochu čudáckeho profesora, ktorý študoval vírusy, ktoré nikoho nezaujímali. Ale tá story je omnoho farebnejšia. Napodiv najpresnejšie to rozpráva Dejvické divadlo. A viete, kto je hlavnou postavou tej divadelnej hry?
Povedal by som, že samozrejme Holý, ale tuším, že je to chyták.
Hlavnou postavou je John C. Martin, americký chemik a podnikateľ. My radi hovoríme, že náš vedec Holý dajme tomu ešte s prispením belgického lekára Erika De Clercqa objavili liek - a tí chytrí Američania na tom potom len strašne zbohatli.
Ale je to oveľa zložitejšie, Holý a De Clercq by to sami nezvládli. Previesť objav do lieku vyžadovalo veľkú biznisovú odvahu a vizionárstvo. John Martin kvôli tomu opustil svoj skvelý džob, zastavil všetok rodinný majetok, proste riskoval všetko. A len tak mimochodom prehovoril k spolupráci Donalda Rumsfelda, bývalého a budúceho amerického ministra obrany.
Keď sa podarilo presvedčiť americkú spoločnosť Bristol-Myers, aby začala liek vyvíjať, tak firma zfúzovala s iným gigantom Squibb a nejaký manažér rozhodol, že antivirotiká nemajú žiadnu budúcnosť a vývoj kompl...
Zostáva vám 85% na dočítanie.